Intel chce Atom na rynku tabletów
Intel zamierza wprowadzić na rynek tabletów procesory Atom, w tym również modele projektowane z myślą o nadchodzących telefonach komórkowych.
22.02.2010 | aktual.: 22.02.2010 15:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prezentacja tabletu OpenTablet 7 firmy Openpeak Inc. w ubiegłym tygodniu była wyraźnym sygnałem, że Intel zamierza budować swoją strategię na wielu platformach. OpenTablet 7. konkurent iPada jak mawiają eksperci, wykorzysta chip Moorestown oparty o architekturę Atom. Urządzenie zaoferuje ekran dotykowy i wagę zaledwie 0,52kg. Intel właśnie poinformował, że to dopiero początek aktywności firmy w tym segmencie.
"Tablety to potencjalnie doskonałe urządzenia dla niskonapięciowych i niedrogich w produkcji układów, które kończymy właśnie projektować" - powiedziała Suzy Ramirez, rzecznik Intela.
Intel poza netbookami ma raczej niewielki udział w produkcji urządzeń mobilnych. Ponieważ wzrost popularności pecetów stale słabnie, to Intel szuka nowych dla siebie rynków takich jak tablety czy smartfony. W ubiegłym roku firma deklarowała, że w ciągu dwóch lat zamierza przeznaczyć aż 7 mld dolarów na wyprodukowanie mniejszych i wydajniejszych układów, które mogłaby znaleźć zastosowanie na innych niż dotychczas rynkach - powiedział Dean McCarron, analityk Mercury Research.
Procesory Atom zbudowane są na architekturze x8. używanej m.in. w laptopach i desktopach. Moorestone będzie prawdopodobnie pierwszym układem x86 Intela cechującym się bardzo niskim poborem mocy, który mógłby znaleźć za stosowanie w smartfonach i laptopach.
"Prawdziwym celem Intela nie jest światowa dominacja, tylko dominacja x86. - powiedział McCarron. "Będą starali się wprowadzić to rozwiązanie na wszystkie strategiczne rynki" - dodał.
Intela czeka bardzo trudne zadanie zmierzenia się z konkurencją w postaci Arm, której układy są obecne w większości smartfonów i szybko znajdują swoją drogę na rynek tabletów. Większość z tabletów prezentowanych podczas tegorocznych targów CES oferowała właśnie układy Arm (m.in. urządzenia Della i Lenovo)
. Krążą również plotki, że układ Apple A4. który znajdzie się w iPadzie, będzie oferował układ Arm.
"Pomimo wysiłków Intela, wciąż pozostaje on daleko w tyle za Arm jeśli chodzi o układy o niskim poborze mocy. Firma może potrzebować nawet kilku lat by doścignąć w tym względzie Arm" - powiedział McCarron.