Instagram zacznie wysyłać Ci ostrzeżenia, jeśli zostawisz jakiś wredny komentarz

Instagram zacznie wysyłać Ci ostrzeżenia, jeśli zostawisz jakiś wredny komentarz

Instagram zacznie wysyłać Ci ostrzeżenia, jeśli zostawisz jakiś wredny komentarz
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Karolina Modzelewska
09.07.2019 12:40, aktualizacja: 09.07.2019 13:37

Prześladowania, groźby i niepochlebne komentarze to tylko część ciemnej strony Instagrama. Użytkownicy aplikacji niejednokrotnie padają ofiarami hejterów, ale też czują się bezkarni zostawiając wredne komentarze pod zdjęciami innych. Nowa funkcja Instagrama Restrict ma ich do tego skutecznie zniechęcić.

Instagram wprowadza nową funkcję – Restrict. Nowa funkcja to przede wszystkim podpowiedzi i powiadomienia dla użytkowników, że ich komentarz został uznany za obraźliwy – jeszcze przed jego publikacją.

Obecnie użytkownicy mają możliwość kasowania komentarzy, anonimowego oznaczania i zgłaszania podejrzanych treści lub blokowania osób, które dokonują na nich ataków.

Dlaczego obecne rozwiązania Instagrama nie wystarczą?

Badania użytkowników Instagrama dowodzą, że bardzo niechętnie blokują oni swoich oprawców. Można to wiązać z silną więzią emocjonalną, która powstała pomiędzy ofiarą i prześladowcą. Psychologiczna agresja często sprawia, że ofiara czuje się na tyle słaba, że nie potrafi przełamać ciągu negatywnych zdarzeń i po prostu biernie przyjmuje kolejne ciosy.

Dodatkowo blokowanie powoduje, że nie można dłużej monitorować treści i działań prześladowcy, co również budzi lęk i niepokój związany z brakiem pozornej kontroli nad mającymi miejsce zdarzeniami.

Nowa funkcja pozwala wykrywać negatywne komentarze. Podpowiada również, że są one niewłaściwe. Ta sugestia daje szansę na refleksję i cofnięcie wpisywania komentarza. Uniemożliwia też jego odbiorcy otrzymanie powiadomienia o szkodliwym komentarzu. Testy funkcji przeprowadzone przez Instagram dowiodły, że zachęca ona niektórych do zastanowienia się i cofnięcia komentarza lub zastąpienia go mniej szkodliwym tekstem.

Co zrobić by chronić się przed prześladowaniami używając funkcji Restrict?

Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwa będzie ochrona przed niechcianymi interakcjami z prześladowcami. Wybranie opcji ograniczenia kontaktu sprawi, że komentarze na temat zamieszczanych postów będą widoczne tylko dla wystawiającej go osoby. Funkcja Restrict powala również na decydowanie, czy komentarze ograniczonych kont będą widoczne dla innych. Wymaga to ich wcześniejszej akceptacji.

Obraz
© Instagram.com

Użytkownicy ograniczonych kont nie będą mogli zobaczyć czy prześladowana przez nich osoba jest aktywna na Instagramie oraz czy wyświetla bezpośrednie wiadomości.

Obraz
© Instagram.com

Prześladowania w mediach społecznościowych są coraz poważniejszym problemem. Dlatego Instagram, Facebook czy inne portale powinny zaostrzać metody walki z hejterami. Wiele zdarzeń przekracza akceptowalne normy i wzbudza oburzenie. Pisaliśmy o tym ostatnio, kiedy hejt dotknął zaledwie 8 letnie dziewczynki, a użytkownicy Twittera grozili jej śmiercią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)