Inspiracja Zachodem? Rosja mogła wzorować się na francuskiej broni
Rosyjski koncern Urałwagonzawod ogłosił, że państwowe testy kołowej armatohaubicy 2S43 Malwa kal. 152 mm zostaną zakończone jeszcze w tym roku. Ukraińskie media porównują tę broń do francuskiej haubicy CAESAR, na której – zdaniem niektórych – mogła wzorować się Moskwa.
Serwis Defence24 zwraca uwagę, że Rosja posiada wiele rodzajów artylerii lufowej, jednak opierają się one na trakcji gąsienicowej. Malwa ma zatem okazję stać się odpowiednikiem ukraińskiej haubicy Bogdana lub francuskiej haubicoarmaty CAESAR. Zdaniem obrońców, Moskwa mogła opierać się na tej drugiej konstrukcji.
Warto przypomnieć, iż pod koniec czerwca pojawiły się zresztą informacje, że Rosjanie mogli przejąć jednego z CAESAR-ów przekazanych Ukrainie i obecnie badają tę konstrukcję w fabryce Urałwagonzawod na Uralu. Jak dotąd nie potwierdzono jednak tych doniesień.
O ile jednak francuska broń mogła wpłynąć na pewne ulepszenia w Malwie, o tyle sama konstrukcja jest opracowywana od dłuższego czasu (pierwsza publiczna prezentacja tej broni odbyła się w 2020 r.). Nie można też wykluczyć, że Moskwa chciała wpisać się po prostu w światowy trend, tworząc własne haubice kołowe.
Malwa – rosyjska wersja haubicy CAESAR?
Rosjanie twierdzą, że maksymalny zasięg rażenia Malwy wynosi od 24,5 do 36 km, a jej szybkostrzelność wynosi siedem strz./min. Dla porównania, donośność haubicoarmaty CAESAR wynosi 40 km, a jej szybkostrzelność to sześć strz./min. W przypadku prototypowej haubicy 2S22 Bogdana maksymalny zasięg rażenia może wynosić nawet 50 km, jeśli użyje się amunicji HE/AP. Szybkostrzelność praktyczna ukraińskiej broni to – podobnie jak w CAESAR-ach – sześć strz./min.
Za produkcję Malwy odpowiada Centralny Instytut Badawczy "Buriewiestnik", będący częścią koncernu Urałwagonzawod. Kompleks składa się z wojskowego pojazdu ciężarowego BAZ-6010-027 8×8 oraz armatohaubicy 2A64 kal. 152 mm, która występuje również w rosyjskim systemie artyleryjskim 2S19 Msta-S.
Serwis Defence24 zwraca uwagę, że "cała konstrukcja jest maksymalnie uproszczona i lekka, co pozwala na jej sprawny przerzut drogą powietrzną". Łączna masa tego kompleksu wynosi 32 tony. Malwa jest obsługiwana przez pięcioosobową załogę. Lufa tej broni ma długość 47 kalibrów (w przypadku CAESAR-a są to 52 kalibry, podobnie jak w polskiej armatohaubicy AHS Krab).
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski