Indie nie chcą iPhone'ów, a w Chinach iPhone będzie torebką. Dwie porażki Apple'a

Indie odrzuciły zaproponowany przez Apple plan importu używanych iPhonów. To cios dla amerykańskiego giganta, który chciał zwiększyć sprzedaż swoich produktów na szybko rozwijającym się indyjskim rynku smartfonów - informuje Reuters.

Indie nie chcą iPhone'ów, a w Chinach iPhone będzie torebką. Dwie porażki Apple'a

W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Appple sprzedaje po promocyjnej cenie tzw. "odnowione" iPhone'y, które np. przeszły naprawę albo zostały zwrócone producentowi przez nabywców.

Rozszerzenie tej praktyki na Indie pomogłoby amerykańskiemu koncernowi zwiększyć sprzedaż na najszybciej rosnącym rynku smartfonów na świecie, na którym musi konkurować z dużo tańszymi produktami. Za iPhone'a trzeba w Indiach zapłacić co najmniej 50. USD, podczas gdy sprzęt pochodzący od producentów takich jak Alcatel czy Huawei kosztuje mniej niż 150 USD.

Indie, które prowadzą promującą lokalny przemysł kampanię "Make in India", odrzuciły propozycję Apple'a powołując się na przepisy zakazujące importów używanej elektroniki.

Przeciwko umowie z zachodnim koncernem opowiedzieli się lokalni producenci telefonów, zdaniem których, sprzedaż "odnowionych" smartfonów po niższej cenie naruszyłaby indyjskie przepisy antydumpingowe.

Decyzja zapadła niedługo po tym, jak Apple ogłosił pierwszy w historii spadek sprzedaży iPhone'ów, do którego przyczyniło się spowolnienie w Chinach, będących dla koncernu najważniejszym rynkiem po Stanach Zjednoczonych.

Udział Apple'a w indyjskim rynku smartfonów stanowi zaledwie 2 proc. Wprawdzie w I kwartale 201. roku sprzedaż iPhone'ów wzrosła w Indiach o 56 proc., ale głównie za sprawą popularności starszych modeli, takich jak iPhone 5S, podczas gdy popyt na najnowszego iPhone'a SE rozczarował.

Jak by tego było mało Apple ma problemy także w Chinach. Amerykański koncern przegrał kilkuletnią walkę o markę iPhone w Chinach. Będzie się nią musiał dzielić z producentem torebek.

Walka o markę trwała od kilku lat i zakończyła się na korzyść firmy Xintong Tiandi Technology, producenta wyrobów skórzanych, który używa nazwy od 201. r.

Obraz
© Galanteria skórzana marki Iphone (fot. Materiały prasowe)

Apple złożył wniosek o zastrzeżenie marki iPhone w 200. r., ale został on zaakceptowany dopiero w 2013 r.

Firma pozwała chińskiego producenta w 201. r, ale przegrała sprawę zarówno w pierwszej instancji jak i apelację do wyroku. Teraz sąd wyższej instancji również odrzucił wniosek Apple'a, twierdząc, że firma nie dowiodła, że była znaną w Chinach marką, zanim firma Xintong Tiandi Technology zarejestrowała markę iPhone w 2007 r.

iPhone'y firmy Apple weszły do sprzedaży w Chinach w 200. r.

Zobacz także - Testy wytrzymałości iPhone'a 6s:

jb

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)