Imagine Cup 2008 - relacja z konkursu i zwycięstw Polaków

Od kilku dni znamy już wyniki tegorocznej edycji Imagine Cup. Dwie drużyny z Polski, obie reprezentujące Politechnikę Poznańską, stanęły na podium w Paryżu

Imagine Cup 2008 - relacja z konkursu i zwycięstw Polaków
Źródło zdjęć: © Microsoft

*Od kilku dni znamy już wyniki tegorocznej edycji Imagine Cup. Dziś przedstawiamy wam szerszą relację z tego wydarzenia. Dwie drużyny z Polski, obie reprezentujące Politechnikę Poznańską, stanęły na podium w Paryżu: *

·. Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej – 3 miejsce w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, · Together z Politechniki Poznańskiej – 3 miejsce w specjalnej kategorii Projektowanie Oprogramowania – Nagroda za Interoperacyjność.
Zwycięzcy Microsoft Imagine Cup 2008 pokonali w kolejnych etapach konkursu oraz rozgrywce finałowej ponad 200 tys. uczestników z przeszło 10. krajów. Tegoroczna rywalizacja odbywała się pod hasłem „technologii, które pomagają chronić środowisko”. Wyniki zostały ogłoszone dzisiaj w paryskim muzeum Luwr.

Obraz
© (fot. Microsoft)

„Uczestnicy tegorocznej edycji, jak co roku, zaprezentowali niezwykle wysoki poziom udowadniając, że młode pokolenie nie tylko interesuje się największymi wyzwaniami ludzkości, ale również potrafi znaleźć kreatywne i skuteczne rozwiązania technologiczne, które pomogą nam w przyszłości stawić im czoło. Cieszymy się bardzo ze świetnych wyników Polaków, którzy znaleźli się na podium w dwóch kategoriach i po raz kolejny udowodnili swoją klasę i wysokie umiejętności”. – powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft.
Zespół Aero@Put z Politechniki Poznańskiej, który zdobył trzecią nagrodę w kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, miał za zadanie przygotowanie urządzenia, które wykorzystuje oprogramowanie Windows CE i –. zgodnie z motywem przewodnim konkursu – pomaga chronić środowisko naturalne. Studenci z Politechniki Poznańskiej przygotowali bezzałogowy helikopter, który umożliwia pomiar m.in. temperatury i stężenia dwutlenku węgla. Zebrane w ten sposób informacje można np. wykorzystywać w rolnictwie. Drużyna wystąpiła w konkursie Imagine Cup już po raz drugi. W ubiegłorocznej edycji (Imagine Cup 2007) dotarli do rozgrywek finałowych, które odbyły się w Seulu, w Korei i zajęli w tej samej kategorii szóste miejsce, prezentując urządzenie do identyfikowania dysleksji u młodych ludzi oraz wspierające terapię osób z problemem dysleksji.
Projekt zespołu Together z Politechniki Poznańskiej, który zajął 3 miejsce w kategorii specjalnej Projektowanie Oprogramowania –. Nagroda za Interoperacyjność, opierał się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takich jak PDA czy telefony komórkowe, w celu zoptymalizowania podróży samochodem i ułatwienia organizacji przejazdu bez konieczności umawiania się z dużym wyprzedzeniem. Łączona podróż zmniejsza liczbę samochodów na drogach i tym samym emisję CO2 do atmosfery. Rozwiązanie musiało spełniać wymogi interoperacyjności, czyli działać zarówno pod kontrolą systemów z rodziny Windows, jak i innych producentów.
„To dla mnie prawdziwa przyjemność sędziować światowe finały konkursu Imagine Cup. Umiejętności, kreatywność i zapał uczestników, w tym również studentów z Polski utwierdzają mnie w przekonaniu, że nowe technologie dają ogromne możliwości i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do rozwiązywania istotnych problemów, z jakimi się borykamy. Jestem też przekonany, że ci młodzi ludzie, pasjonaci, ale jednocześnie profesjonaliści, będą współtworzyć przyszłość całej branży. Tegoroczny finał był chyba najtrudniejszy z dotychczasowych, a poziom prezentowanych rozwiązań bardzo wysoki. Studenci z Polski po raz kolejny mocno zaznaczyli swoją obecność w tym prestiżowym konkursie, a szczególnie cieszy mnie, że tak dobrze wypadli w konkurencjach zespołowych, pokazali tym samym, że potrafią świetnie współpracować. Wierzę, że ten konkurs jest bardzo potrzebny i jestem pod wrażeniem pracy, jaką Microsoft wykonał przez ostatni rok, żeby skupić uwagę 20. tys. młodych pasjonatów technologii z całego świata wokół ochrony
środowiska i tego, jak technologia może ją wspierać” – powiedział Tadeusz Golonka, sędzia Microsoft Imagine Cup 2008.

Finały Imagine Cup to niesamowite wydarzenie, poniżej prezentujemy krótką relację:

Obraz
© (fot. Microsoft)

3 lipca 2008
W paryskim ratuszu oficjalnie rozpoczęły się finały światowe Imagine Cup 2008. W ceremonii otwarcia uczestniczył m.in. zastępca burmistrza Paryża oraz Jean-Philippe Courtois - prezes Microsoft International.
4 lipca 2008
W pierwszej części dnia, po śniadaniu, uczestnicy dowiedzieli jak będzie wyglądać ogólny przebieg finałów, a następnie zawodnicy z poszczególnych kategorii przeszli do osobnych sal, w których otrzymali szczegółowe informację i harmonogram. W godzinach 11:30-14:0. był czas na przygotowanie się finałowych zmagań oraz lunch. O drugiej rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja!

Obraz
© (fot. Microsoft)

W Software Design (SD), Embedded Development (ED), Game Development (GD) rozpoczęła się runda pierwsza. W tym roku w kategorii SD była bardzo duża konkurencja – do Paryża przyjechało 60 drużyn, z czego w pierwszej rundzie sędziowie mieli za zadanie wybrać 20% najlepszych. W kategorii ED do finału zakwalifikowało się 15 drużyn, zaś w kategorii GD wystąpiło 6 zespołów. Polskę reprezentowała drużyna Demoscene Spirit z Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu (SD) oraz drużyna Aero@PUT, która prezentowała się w kategorii Embedded Development.

W Algorithm, IT Challenge, Project Hoshimi, Interface Design o godzinie drugiej rozpoczął się 24-godzinny maraton, podczas którego zawodnicy mieli za zadanie rozwiązywać zadania i problemy, przygotowane przez organizatorów. Naszym reprezentem był Radek Czyż, który zmagał się z zadaniami w kategorii Algorytm. Warto dodać, że zadania przygotowywał zeszłoroczny zwycięzca Imagine Cup, Przemysław Dębiak, który w tym roku był sędzią w kategorii Algorytm. Na Channel 8 można obejrzeć jak wyglądały zmagania uczestników.

Natomiast w kategoriach Short Film i Photography rozpoczęły się 36-godzinne rozgrywki –. zespoły miały zadanie przygotować reportaż fotograficzny lub filmowy (w zależności od kategorii) związany z ochroną środowiska. A wszystko to w przepięknej scenerii stolicy Francji.

Obraz
© (fot. Microsoft)

5 lipca 2008
O godzinie 1. zakończyły się zmagania w pierwszej rundzie. Uczestnicy konkurencji trwających pełną dobę mogli udać się na zasłużony odpoczynek, z kolei drużyny z SD i ED musiały teraz uzbroić się w cierpliwość. O godzinie 15:30 odbył się tzw. Student Showcase, targi na których uczestnicy mogli prezentować swoje projekty prasie oraz innym uczestnikom. Wyniki pierwszej rundy w tych kategoriach zostały ogłoszone o 16:30, zaś o 18:00 rozpoczęła się runda druga. Drużyna Aero@PUT w pierwszej rundzie zaprezentowała się bardzo dobrze – ocenie podlegała 15 minutowa prezentacja oraz 15 minutowa demonstracja przygotowanego rozwiązania – helikoptera Ecopteron. Drużyna Demoscene Spirit pomimo dobrej i ciekawej prezentacji nie zakwalifikowała się do dwunastki startującej w drugiej rundzie.
6 lipca 2008
W niedzielę rano zostali ogłoszeni finaliści w kategoriach SD, ED i GD, następnie wszyscy uczestnicy udali się na drugą stronę Sekwany na wspólne zdjęcie. Od godziny 11:3. można było wybrać jedną z kilku wycieczek i ruszyć na zwiedzanie Paryża. W międzyczasie finaliści przygotowywali się do ostatniej prezentacji, która miała mieć miejsce w poniedziałek. Na koniec dnia o godzinie 20:00 uczestnicy mieli okazję do relaksu oraz dobrej zabawy podczas Dinner Cruise – przejażdżki łodzią połączonej z kolacją i dyskoteką.

7 lipca 2008

Z samego rana finaliści zostali przewiezieni do Luwru, jednego z najsłynniejszych muzeów na świecie, gdzie najlepsze drużyny mogły zaprezentować swoje rozwiązania przed publicznością w ramach rundy finałowej. Na początek zaprezentowało się sześć zespołów w ramach kategorii Embedded Development w tym nasza drużyna Aero@PUT. Informacje o wszystkich zespołach uczestniczących w finale ED oraz o ich projektach można znaleźć na oficjalnym blogu Imagine Cup: opis Aero@PUT ,opis reszty drużyn. Następnie kolejne trzy zespoły (z Brazylii, Belgii i Koreii) przedstawiły publiczności swoje projekty w kategorii Game Development. Na koniec 6 najlepszych drużyn z Software Design (z Australii, Brazylii, Chin, Portugalii, Słowacji oraz Węgier) zaprezentowało swoje rozwiązania. I tym samym zakończyła się część konkursowa Imagine Cup 2008. Finalistom
pozostało tylko oczekiwanie na wyniki, które miały zostać ogłoszone dnia następnego.

Obraz
© (fot. Microsoft)

8 lipca 2008

Podobnie jak porzedniego dnia z samego rana uczestnicy zostali przewiezeni do Luwru. W pierwszej części dnia odbył się Showcase na których wszystkie drużyny z 61 krajów miały stoiska i mogły przedstawiać swoje rozwiązania zaproszonym gościom. O godzinie 14:00 rozpoczęła się ceremonia wręczenia nagród, którą poprowadził Joe Wilson, dyrektor ds. współpracy z ośrodkami akademickimi w Microsoft Corporation. Drużyna Together z Politechniki Poznańskiej została wyróżniona trzecim miejscem w ramach podkategorii Software Design – Interoperability Award. W kategorii Embedded Polska po raz pierwszy znalazła się na podium – drużyna Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej zajęła trzecie miejsce!
Na koniec uroczystości zaprezentowano lokalizację Imagine Cup 200. – Egipt oraz listę przyszłorocznych kategorii konkursowych. Wieczorem uczestnicy Imagine Cup 2008 wzieli udział w imprezie pożegnalnej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)