Iluzje optyczne - jak nasz własny mózg nas oszukuje

Iluzje optyczne - jak nasz własny mózg nas oszukuje

Z pewnością pamiętacie burzę, jaka przetoczyła się przez każdy zakamarek sieci rok temu, gdy wszyscy spierali się jakiego koloru jest nieszczęsna sukienka (czarna czy złota). To był jeden z przykładów na to, jak nasz mózg zniekształca nam rzeczywistość. Ale dowodów na to jest dużo więcej. Wybraliśmy jedne z ciekawszych iluzji optycznych, ciekawi jesteśmy, co podpowie Wam wasz mózg podczas oglądania.

Z pewnością pamiętacie burzę, jaka przetoczyła się przez każdy zakamarek sieci rok temu, gdy wszyscy spierali się, jakiego koloru jest sukienka (czarna czy złota). To był jeden z przykładów na to, jak nasz mózg zniekształca nam rzeczywistość. Ale dowodów na to jest dużo więcej. Wybraliśmy jedne z ciekawszych iluzji optycznych. Ciekawi jesteśmy, co podpowie wam mózg podczas oglądania.

Na przykład poniższy film. Należy wpatrywać się w krzyżyk na czarnym tle, między zdjęciami celebrytów.

I co zobaczyliście? Większość osób widzi karykatury twarzy. A wystarczy przenieść wzrok na któreś ze zdjęć, żeby przekonać się, że wcale nie mamy do czynienia ze zniekształconą fotografią. O co chodzi? I to jest najlepsze - jeszcze nie wiadomo. To jedna z najnowszych iluzji, a naukowcy wciąż zastanawiają się, dlaczego nasz mózg dokonuje tu zakłamania rzeczywistego obrazu.

1 / 6

Jaki kolor mają obie płytki?

Obraz

Już pewnie domyśliliście się, że wcale nie widzicie szarej i białej płytki. I słusznie. Bo obie są takiego samego koloru. A jeśli nam nie wierzycie, to zakryjcie palcem miejsce, w którym się stykają.

2 / 6

Muzycy czy staruszkowie?

Obraz

Ten obraz namalował Salvador Dali. Artysta ten uwielbiał bawić się z odbiorcą i nierzadko uciekał się do sztuki iluzji. Tak właśnie jest w tym wypadku.

Co widzicie na pierwszy rzut oka? Może to być albo para spoglądających na siebie staruszków, albo para Meksykanów (przy czym jeden gra na gitarze).

3 / 6

Jakiego koloru są przecinające się linie?

Obraz

Oczywiście - obie są takiego samego koloru. Złudzenie wynika z ich bezpośredniego tła. Jedna linia otoczona jest zielonymi kwadratami (i ta wydaje się nam ciemniejsza) a druga białymi. To właśnie te aspekty wpływają w tym wypadku na odbiór koloru.

4 / 6

Siatka Hermana

Obraz

Ten obrazek składa się z czarnych kwadratów przedzielonych siatką. A jednak w miarę, jak przesuwamy po nim wzrok, na przecięciach siatki widzimy białe lub szare kropki. Zatrzymując wzrok na dłużej w jednym miejscu, nagle przestajemy te punkty widzieć.

Dochodzi tu do zaburzenia percepcji światła. Wynika to z tego, że receptory światła są na siatkówce oka rozłożone nierównomiernie. Najwięcej jest ich na środku. Oznacza to, że sygnały docierające do mózgu z kątów pola widzenia są mniej jednoznaczne. W tym konkretnym przypadku dochodzi do tego gra kolorów.

5 / 6

Kielich czy twarze?

Obraz

Co na pierwszy rzut oka widzisz na tym zdjęciu? Są dwie oczywiste możliwości - kielich albo zwrócone ku sobie twarze. I jest duża szansa, że to właśnie te ostatnie zauważysz najpierw.

Dlaczego? Człowiek jest zwierzęciem społecznym, a od umiejętności "czytania" twarzy i malujących się na nich emocji, nierzadko zależało kiedyś nasze życie. Dlatego mózg jest tak dobry w ich rozpoznawaniu. Dzięki tej umiejętności nie mamy również problemu z interpretacją znaków emotikonek, na przykład ":)".

6 / 6

Które pomarańczowe koło jest większe?

Obraz

Na pierwszy rzut oka - zdecydowanie prawe.

W rzeczywistości jednak oba mają taki sam rozmiar. To, że nasz mózg postrzega je jako różne, wynika z faktu, że lewe koło otoczone jest większymi obiektami.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)