Ile jest mrówek na świecie? Naukowcy poznali odpowiedź
Na łamach PNAS (Proceedings of the National Academies of Sciences), czasopisma naukowego amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk ukazało się ciekawe badanie dotyczące mrówek. Badacze w przybliżeniu oszacowali liczebność tej rodziny owadów, podkreślają jednak, że są to ostrożne szacunki.
21.09.2022 11:05
Jak wyjaśniają naukowcy w artykule "The abundance, biomass, and distribution of ants on Earth", naszą planetę zamieszkuje około 20 biliardów mrówek. Są to mrówki "o łącznej biomasie 12 megaton [red. megatona to jednostka masy równa milionowi ton] suchego węgla. Przewyższa to łączną biomasę dzikich ptaków i ssaków i stanowi 20 proc. biomasy ludzi".
Mrówki odgrywają ważną rolę w naszym świecie
Większość z nas może zastanawiać się, po co przeprowadza się takie badania. Naukowcy podkreślają, że jest to istotne, ponieważ szacowanie liczebności i masy mrówek stanowi ważny punkt odniesienia, na podstawie którego można monitorować populacje mrówek i jej zachowania w obliczu niepokojących zmian środowiskowych, wpływających na biomasę owadów.
Dodatkowo mrówki odgrywają bardzo ważną rolę dla środowiska. Jak można przeczytać na łamach PNAS, "napowietrzają glebę, rozsiewają nasiona, rozkładają materię organiczną, tworzą siedliska dla innych zwierząt i stanowią ważną część łańcucha pokarmowego". Owady nawiązały też ścisłe interakcje z innymi organizmami, a niektóre gatunki nie mogą bez nich przetrwać.
W analizach uwzględniono 489 badań populacji mrówek, które zostały przeprowadzone przez ekspertów z całego świata m.in. Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii czy Rosji. Badania objęły wszystkie kontynenty i główne siedliska owadów, w tym lasy, pustynie, łąki oraz miasta. Wykorzystano w nich takie metody jak stosowanie specjalnych pułapek oraz pobieranie próbek ściółki.
Naukowcy nie tylko oszacowali liczebność populacji mrówek. Eksperci zauważyli też, że węgiel stanowi około połowy suchej masy mrówki, a te owady są rozmieszczone nierównomiernie na powierzchni Ziemi. Najwięcej osobników można spotkać w regionach tropikalnych. Często spotyka się je w lasach i suchych regionach. Niestety maleje ich liczba w siedliskach stworzonych przez człowieka.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Schultheiss, S. Nooten, R. Wang, M. Wong, F. Brassard and B. Guénard, The abundance, biomass, and distribution of ants on Earth, "Proceedings of the National Academies of Sciences".
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski