Trwa ładowanie...
d2laj4k

II wojna światowa. Czy niemieckie czołgi były tak dobre, jak się o nich mówi?

Niemiecka broń pancerna obrosła przez lata wieloma mitami. Jednym z nich jest techniczna dominacja Panzerwaffe. Tymczasem po 1 września 1939 r. swoje największe sukcesy Niemcy zawdzięczają wcale nie ciężkim i dopracowanym technologicznie czołgom. Oto niemieckie sprzęty z okresu kampanii wrześniowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lekki czołg PzKpfw I
Lekki czołg PzKpfw I (Wikimedia Commons, baku13, Lic. CC BY-SA 3.0)
d2laj4k

PzKpfw I

Pierwszy seryjnie produkowany czołg III Rzeszy był lekką, 6-tonową maszyną o bardzo słabym opancerzeniu (zaledwie 15 mm) i symbolicznym uzbrojeniu w postaci dwóch karabinów maszynowych.

Czołg PzKpfw I Wikimedia Commons, John Erling Blad, Lic. CC BY-SA 3.0
Czołg PzKpfw I (Wikimedia Commons, John Erling Blad, Lic. CC BY-SA 3.0)

Maszyny tego typu posłużyły przede wszystkim do zebrania doświadczeń, zarówno w przypadku konstruktorów, jak i – przede wszystkim – dowódców. Pomogło to im w opracowaniu taktyki dla niemieckiej broni pancernej. Podczas kampanii wrześniowej stanowiły one około połowę niemieckich czołgów i poniosły duże straty.

d2laj4k

PzKpfw II

Lekki czołg, stanowiący przez pierwsze 3 lata wojny podstawę niemieckich sił pancernych. W porównaniu z poprzednikiem wyposażono go w mocniejsze uzbrojenie w postaci armaty 20 mm, a także nieco grubszy pancerz. Istotną zmianą – wprowadzoną już w czasie produkcji PzKpfw II - było udoskonalenie układu jezdnego maszyny.

Czołg PzKpfw II Domena publiczna
Czołg PzKpfw II (Domena publiczna)

PzKpfw III

Pierwszy z niemieckich czołgów średnich został zaprojektowany – według pierwotnej koncepcji – jako maszyna przeznaczona do walki z czołgami przeciwnika. W 1939 r. maszyny tego typu były uzbrojone w armatę 37 mm, a przy masie sięgającej 20 ton miały pancerz czołowy o grubości do 30 mm.

Czołg PzKpfw III Bundesarchiv Bild 101I-318-0083-30, Lic. CC BY-SA 3.0 de
Czołg PzKpfw III (Bundesarchiv Bild 101I-318-0083-30, Lic. CC BY-SA 3.0 de)

Podczas kampanii wrześniowej Wehrmacht użył zaledwie 98 czołgów tego typu. Na bazie PzKpfw III powstało działo pancerne Sturmgeschütz III – najliczniej (nie licząc transporterów piechoty) produkowany pojazd pancerny III Rzeszy.

d2laj4k

PzKpfw IV

Drugi z niemieckich czołgów średnich powstawał jako maszyna przeznaczona przede wszystkim do walki z piechotą, w czym miała pomóc krótkolufowa armata kalibru 75 mm. Z czasem PzKpfw IV doczekał się bardzo głębokich modernizacji, obejmujących m.in. grubszy pancerz, a przede wszystkim znacznie skuteczniejsze uzbrojenie.

Czołg PzKpfw IV Wikimedia Commons, Josef Gierse, Lic. CC BY-SA 3.0
Czołg PzKpfw IV (Wikimedia Commons, Josef Gierse, Lic. CC BY-SA 3.0)

Maszyny tego typu stały się podstawą do budowy licznych wyspecjalizowanych konstrukcji, a także wołem roboczym niemieckiej armii – stanowiły podstawę sił pancernych aż do końca II wojny. Podczas kampanii wrześniowej czołgi średnie były jednak bardzo nieliczne – z ok. 2700 czołgów użytych przez Wehrmacht zaledwie 211 stanowiły czołgi PzKpfw IV.

d2laj4k

PzKpfw 35(t) (czechosłowacki LT vz. 35)

Zajęcie Czechosłowacji bez walki było dla III Rzeszy ogromnym wzmocnieniem gospodarczym i militarnym. Rozbudowany czeski przemysł zbrojeniowy produkował wiele typów nowoczesnego uzbrojenia, w tym udane czołgi. Dwa typy czeskich maszyn zostały wcielone do Wehrmachtu, a produkcję w przejętych zakładach utrzymano.

Czołg PzKpfw 35(t) Domena publiczna
Czołg PzKpfw 35(t) (Domena publiczna)

Pierwszym i starszym z czeskich czołgów był LT vz. 35, który w niemieckiej armii otrzymał nazwę PzKpfw 35(t). 10,5-tonowa maszyna dysponowała działem kalibru 37 mm i pancerzem, sięgającym w najgrubszych miejscach do 25 mm.

d2laj4k

PzKpfw 38(t) (czechosłowacki LT vz. 38)

Drugim typem czeskich czołgów, przyjętych na uzbrojenie niemieckiej armii, był LT vz. 38. Te nowoczesne i dobrze zaprojektowane maszyny stały się istotnym wzmocnieniem Panzerwaffe. Niemcy utrzymali ich produkcję aż do 1942 roku, a z linii montażowych zjechało w sumie ponad 1400 takich maszyn.

Czołg LT vz. 38 Wikimedia Commons, Adam Hauner, Lic. CC BY-SA 4.0
Czołg LT vz. 38 (Wikimedia Commons, Adam Hauner, Lic. CC BY-SA 4.0)

W 1939 roku czołgi tego typu były uzbrojone w 37-mm armatę i chronione pancerzem do 30 mm. Wyróżniały się niezawodnym i dobrze zaprojektowanym napędem i układem jezdnym, dzięki czemu w późniejszym czasie doczekały się licznych modyfikacji, a na ich podwoziach budowano wiele pojazdów innych typów. Niektóre z nich – jak niszczyciel czołgów Hetzer – walczyły do samego końca wojny.

d2laj4k

Sturmgeschütz III

Działo pancerne zbudowane na kadłubie czołgu PzKpfw III było bardzo udanym sprzętem. Maszyny tego typu nie zostały użyte bojowo podczas wojny z Polską, ale w 1939 r. Niemcy dysponowali już kilkoma prototypami, używanymi m.in. podczas testów.

Działo pancerne StuG III (model) Amazon
Działo pancerne StuG III (model) (Amazon)

StuG III okazał się bardzo skutecznym sprzętem, łączącym zwartą sylwetkę i dużą siłę ognia z niższymi niż w przypadku czołgów kosztami.

d2laj4k

Neubaufahrzeug

W wielu opracowaniach na temat niemieckich wojsk pancernych powtarzana jest informacja, że aż do 1942 r. Wehrmacht nie dysponował ciężkimi czołgami.

Czołg ciężki Neubaufahrzeug Bundesarchiv, Bild 101I-761-221N-06 , Ehlert, Max , CC-BY-SA 3.0
Czołg ciężki Neubaufahrzeug (Bundesarchiv, Bild 101I-761-221N-06 , Ehlert, Max , CC-BY-SA 3.0)

To tylko połowiczna prawda, bo w połowie lat 30. w zakładach Kruppa powstało 5 eksperymentalnych, ciężkich czołgów Neubaufahrzeug. Ich klasyfikacja bazuje na przewidywanej roli i jest dyskusyjna, bo maszyny tego typu były tylko nieznacznie cięższe od PzKpfw III. Czołgi te nie wzięły udziału w wojnie z Polską i nie były produkowane seryjnie, a poszczególne egzemplarze - wykorzystane m.in. w Norwegii - posłużyły do testów uzbrojenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2laj4k

Podziel się opinią

Share
d2laj4k
d2laj4k
Więcej tematów