IFA 2016: Sony prezentuje dwa nowe smartfony: flagowy model Xperia XZ oraz Xperia X Compact

IFA 2016: Sony prezentuje dwa nowe smartfony: flagowy model Xperia XZ oraz Xperia X Compact
Źródło zdjęć: © WP | Joanna Sosnowska

01.09.2016 13:15, aktual.: 02.09.2016 09:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony od lat stawia na fotografię mobilną. Nowa Xperia XZ została wyposażona w technologię potrójnego czujnika obrazu i robi ostre zdjęcia i filmy nawet wtedy, gdy obiekt znajduje się w ruchu.

W Berlinie na targach IFA 201. firma Sony zaprezentowała dwa nowe smartfony - flagową Xperia XZ oraz mniejszą Xperia X Compact.

[Sony Xperia XZ](https://komorkomania.pl/t/23417,sony-xperia-xz) - ten telefon po prostu ma robić dobre zdjęcia

Flagowy model Sony Xperia XZ został wyposażony w ekran o przekątnej 5,2. i rozdzielczości FullHD. Wykonany jest znakomicie, jak przystało na model flagowy. Sony przyzwyczaiło nas już, że ich smartony z najwyższej półki odporne są na zachlapania oraz na kurz. Nie inaczej jest w przypadku Xperii XZ. Całość działa pod kontrolą Androida 6, a wewnątrz znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon 820, 3 GB pamięci RAM i do 32 GB pamięci wewnętrznej. Bateria ma pojemność 2900 mAh.

Obraz
© Sony Xperia XZ (fot. WP)

Najważniejszą nowością nowej Xperia XZ będzie aparat. Ten główny ma aż 2. Mpix, a ten do selfie - 13 Mpix. Matryca to jednak nie wszystko - bardzo poprawiono autofocus. Teraz jest on hybrydowy, z laserowym czujnikiem odległości i czujnikiem RGBC-IR który analizuje kolory. Dzięki tym rozwiązaniom zdjęcia mają być:

- ostre

Smartfon będzie przewidywać ruch postaci i skupiać na nich ostrość. Działa to także w przypadku wideo - wówczas obiekt może przemieszczać się po całym planie, a ostrość będzie podążała za nim.

- nierozmyte

Czasem, zwłaszcza gdy robimy zdjęcia w złych warunkach oświetleniowych, zdarza się, że telefon źle oceni odległość planów zdjęcia. I w efekcie zamiast ładnej fotografii mamy rozmazane pola. Xperia XZ ma wyeliminować ten problem.

- realistyczne

Dzięki czujnikowi kolorów barwy fotografii mają być takie, jak w rzeczywistości. W modelach innych producentów czasem zdarza się, że kolory są sztucznie poprawiane, albo prześwietlane.

Bardziej zaawansowani użytkownicy będą mieli dostęp do manualnych ustawień aparatu, gdzie można będzie własnoręcznie zmieniać balans bieli, ustawienia kolorów czy ostrość i szybkość migawki.

Sony poprawiło też stabilizację obrazu - teraz będzie ona 5-osiowa. A to oznacza, że nawet jeśli trzęsie nam się ręka, albo fotografujemy unoszącego się w powietrzu kolibra, zdjęcie powinno być nieporuszone.

[Sony Xperia X Compact](https://komorkomania.pl/t/23396,sony-xperia-x-compact) - do flagowca brakuje mu tylko trochę

Obraz
© Sony Xperia X Compact (fot. Sony)

W modelu Xperia X Compact wyświetlacz jest mniejszy niż w Xperia XZ, przekątna liczy sobie bowiem 4,6", a ekran ma rozdzielczość HD. Ten model nie jest odporny na zachlapania ani na pył, bateria ma pojemność 270. mAh, a aparat do selfie to 5 Mpix. I na tym kończą się różnice, pozostałe parametry są takie same, jak we flagowej Xperia XZ.

Oznacza to, że w mniejszym modelu znajdziemy ten sam świetny 23-megapikselowy aparat, 3 GB RAM i do 3. GB pamięci wewnętrznej.

Miłe usprawnienia

Sony od zawsze stosowało w smartfonach ciekawy i skuteczny tryb oszczędzania energii. Ale w przypadku nowych smartfonów zmieniło trochę sposób działania. Inżynierowie zaczęli rozważać nie tylko sytuacje, w której poziom naładowania akumulatora spada, ale też ogólnie żywotność baterii. A ta, wiadomo - spada wraz ze wzrostem cyklów ładowania, czyli im częściej rozładowujemy telefon, tym gorsza kondycja baterii. Dlatego wprowadzili nowy sposób ładowania - gdy podepniecie nowe smartfony Xperia do ładowania na noc, telefon naładuje się do 9. proc., a potem 1,5 godziny przed godziną o której zadzwoni budzik, powoli będzie ładować urządzenie do 100 proc. W ten sposób bateria ma pozostać w dobrym stanie na dłużej.

Sony wprowadziło też tzw. inteligentne porady. Mają one być dostosowywane do potrzeb użytkownika i pozwalać mu na lepsze korzystanie ze smartfona. Jak dokładnie ma to działać? Jeśli ktoś np. zawsze uruchamia aplikację aparatu przez wybranie ikony na ekranie, to nowe smartfony Xperia zasugerują, że szybciej można to zrobić naciskając przycisk migawki na obudowie.

Sony Xperia XZ będzie dostępna w Polsce w październiku, w cenie 299. zł. Z kolei Sony Xperia X Compact pojawi się na naszym rynku pod koniec września, w cenie 2199 zł.

_ Teks powstał przy współpracy z Sony _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także