Idziesz z telefonem przez pasy? Teraz możesz dostać mandat

Idziesz z telefonem przez pasy? Teraz możesz dostać mandat

Idziesz z telefonem przez pasy? Teraz możesz dostać mandat
Idziesz z telefonem przez pasy? Teraz możesz dostać mandat
Źródło zdjęć: © Getty Images | RealPeopleGroup
31.05.2021 15:52

Pomysł karania pieszych, którzy przechodzą przez ulice z nosem utkwionym w telefonie, nie jest niczym nowym. Nowelizacja ustawy została przegłosowana jeszcze w styczniu. W życie wejdzie w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca 2021 r.

Od 1 czerwca możemy otrzymać mandat w wysokości od 50 do 100 zł za wejście na przejście dla pieszych z telefonem w dłoni. Mało tego. Zakaz nie dotyczy bowiem wyłącznie smartfonów, a "wszystkich urządzeń elektronicznych".

Tu pojawia się też wątpliwość. Nowelizacja ustawy nie precyzuje czym owe "urządzenia elektroniczne są". Co z odtwarzaczami muzyki? Czy bezprzewodowe słuchawki również uznawane będą za zagrożenie? Nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że pieszy jest od 1 czerwca zobowiązany schować urządzenie elektroniczne jeszcze przed wejściem na pasy. Tak, mandat będzie można dostać również za stanie z telefonem w dłoni przy krawężniku.

Eksperci mają nadzieję, że zmiana przepisów wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i pieszych. Warto dodać, że kierowcy nowelizacja obejmuje również kierowców, którzy od 1 czerwca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu podchodzącemu do jezdni.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (177)