Idealny telefon dla babci i dziadka pod choinkę. Niedrogi i prosty w obsłudze
Technologia wychodzi naprzeciw niemal każdemu, nawet osobom, które mają z nią do czynienia dopiero w późnych latach swojego życia. Dlatego na rynku pojawiły się proste w obsłudze telefony, które zadowolą każdego seniora chcącego być w kontakcie ze swoją rodziną.
Telefon dla babci i dziadka – najważniejsze funkcje
Dziś już niemal każdy z nas jest w stałym kontakcie z bliskimi osobami i dziwne by było, gdyby ktoś nie posiadał telefonu komórkowego. Seniorzy również chcą mieć możliwość rozmowy ze swoimi wnukami czy dziećmi zawsze wtedy, kiedy tego chcą lub potrzebują. Niewielki telefon sprawdzi się więc doskonale, tym bardziej że jest naprawdę prosty w obsłudze. Takie urządzenie przyda się zwłaszcza w nagłych i nieprzyjemnych sytuacjach, kiedy trzeba będzie zadzwonić po pomoc na pogotowie albo do kogoś z rodziny, co oczywiście może się wydarzyć w każdej chwili.
Telefony dla seniorów przypominają zwykłe telefony komórkowe z klawiaturą, które panowały na rynku, zanim rozpoczęła się era smartfonów z ekranem dotykowym. Jednak nie są to te same urządzenia. Omawiane przez nas modele mają kilka wyróżniających cech, a są to np. duże podświetlane przyciski z dobrze widocznymi cyframi, ekran z wysokim kontrastem, wyświetlający również duże napisy i cyfry oraz stosunkowo prosty w obsłudze interfejs. Dzięki temu senior może bez problemu wybrać odpowiedni numer i zadzwonić bądź napisać i wysłać SMS-a, nawet jeśli ma problem ze wzrokiem. Ważną cechą telefonów komórkowych dla seniorów jest też wytrzymała bateria, którą często ładuje się nie za pomocą zwyczajnej ładowarki, a podstawki ładującej, którą można postawić w widocznym miejscu.
Telefony dla seniorów mają jeszcze jedną zaletę – są stosunkowo niedrogie. Prosty model, pozbawiony wielu "bajerów", z których senior mógłby nie chcieć korzystać, dostaniemy już za mniej niż 100 zł.
Telefon dla babci i dziadka – na co jeszcze zwracać uwagę?
Telefony dla seniorów w większości zawierają podstawowe funkcje, np. kalendarz, kalkulator, radio FM, a nawet prosty aparat fotograficzny. Pozbawione są za to licznych funkcji dodatkowych obecnych we współczesnych smartfonach, np. dostępu do internetu. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwracać uwagę na przycisk SOS, dzięki któremu można w szybki sposób wybrać numer alarmowy. Ważny jest również tryb głośnomówiący, szczególnie przydatny dla seniorów mających problem ze słuchem.
Weźmy pod uwagę także wytrzymałość telefonu. Oczywiście może się zdarzyć, że urządzenie upadnie kilka razy, więc dobrze by było, gdyby miało solidną obudowę. Alternatywą dla standardowych modeli dla seniorów mogą być telefony wodoodporne i pyłoodporne, przeznaczone dla osób pracujących w trudnych warunkach, które również mają czytelne przyciski i oferują wiele przydatnych opcji.
Niektórzy seniorzy idą z duchem czasu i będą zadowoleni także ze smartfona. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele modeli z różnych półek cenowych i o różnej funkcjonalności, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.