Wytrzymałe smartfony. Sprzęt odporny na przemoczenie i pył

Wytrzymałe smartfony. Sprzęt odporny na przemoczenie i pył

Wytrzymałe smartfony. Sprzęt odporny na przemoczenie i pył
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
09.12.2019 12:42, aktualizacja: 09.12.2019 15:56

Delikatny wyświetlacz przykryty ochronnym szkiełkiem, podatna na zarysowania obudowa i odkryte gniazda ładowarki oraz wyjście jack – większość nowoczesnych smartfonów ma swoją piętę achillesową. Praca w trudnych warunkach wymaga jednak specjalnego podejścia.

Wybierając telefon komórkowy, warto postawić na sprzęt, który jest odporny na kurz i przemoczenie. W ten sposób możesz mieć pewność, że telefon nie odmówi posłuszeństwa w krytycznym momencie.

Telefon do prac w każdych warunkach

Aby ocenić, czy smartfon jest odpowiednio szczelny, nie wystarczy pobieżny rzut oka. Obudowa, która wygląda na solidną, może w rzeczywistości zdać się na niewiele więcej niż ta montowana w klasycznych smartfonach. Dlatego przed zakupem warto dokładnie obejrzeć wybrany model i sprawdzić, z jakich materiałów został wykonany.

Większość wodoszczelnych telefonów jest wyposażona w silikonowe uszczelki, które kryją się wewnątrz obudowy. Większość tego typu modeli wyposażona jest w dodatkowe gumowe wkładki zakrywające porty i miejsca na karty. Można również spotkać modele, które wyposażono w dodatkowe gumowe ochraniacze na rogach, których zadaniem jest zabezpieczenie sprzętu przed uszkodzeniem podczas upadku.

Normy wodoszczelności

Każdy wodoszczelny telefon ma przypisany parametr IP. Za nim znajdują się dwie cyfry. Pierwsza z nich oznacza stopień ochrony przed pyłem, druga przed wodą. Im większe będą cyfry, tym smartfon lepiej poradzi sobie z zagrożeniami. Przykładowo dobre wodo- i pyłoszczelne smartfony mają oznaczenie IP67 oraz IP68.

Obraz
© iStock.com

Wartość IP67 to absolutne minimum, które należy brać pod uwagę. Tego typu smartfony są całkowicie pyłoszczelne, a dodatkowo odporne na trzydziestominutowe zanurzenie w wodzie na głębokość około jednego metra. Z kolei smartfony IP68 są o wiele bardziej wytrzymałe, a jego możliwości zawsze powinny być podawane przez producenta sprzętu. Na rynku można spotkać również smartfony IP69, jednak są to wyjątkowo rzadkie modele.

Pamiętaj oczywiście, że aby smartfon był zabezpieczony przed zgubnym działaniem wody, wszystkie uszczelki powinny być należycie domknięte. Dlatego po wyjęciu smartfona z kieszeni, upewnij się, że wszystko jest prawidłowo zabezpieczone.

Telefon czy smartfon

Nowoczesne smartfony wodoszczelne to nie tylko dobre rozwiązanie dla osób pracujących w trudnych warunkach, ale również gratka dla fanów technologii. Nie wszystkie urządzenia mają ekran wielkości znaczka pocztowego i zaledwie kilka podstawowych funkcji. Nowoczesne smartfony wyposażone są w intuicyjny system operacyjny, który pozwala na zainstalowanie setek istotnych aplikacji, aparat robiący dobrej jakości zdjęcia oraz pojemną baterię, która po jednym ładowaniu wystarczy na wiele dni.

Jeżeli zdarzyło ci się upuścić zwykłego smartfona do wody, to już wiesz, że taka przygoda jest dla niego wyrokiem śmierci. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale równie niebezpieczna może być dla nich niska temperatura. Dlatego warto zainwestować w model, którego bateria dodatkowo chroniona jest przed zgubnym działaniem mrozu. Nie obawiaj się, że w okresie zimowym bateria drastycznie szybko się rozładuje.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)