I powiozą mnie windą na Księżyc. Przynajmniej tak mówią naukowcy

I powiozą mnie windą na Księżyc. Przynajmniej tak mówią naukowcy

I powiozą mnie windą na Księżyc. Przynajmniej tak mówią naukowcy
Źródło zdjęć: © 123RF
28.08.2019 19:46, aktualizacja: 29.08.2019 14:19

Naukowcy mają pomysł jak znacznie obniżyć koszty lotów na Księżyc. Rozwiązaniem jest kosmiczna winda o nazwie "Spaceline", czyli lina poprowadzona aż do Księżyca. Brzmi to niewiarygodnie, ale naukowcy przekonują, że taka jest właśnie przyszłość podróży na Srebrny Glob.

Koncepcja kosmicznej windy Spaceline została opisana w badaniach opublikowanych w ArXiv (elektroniczne archiwum wstępnych wersji artykułów naukowych) przez naukowców z Columbia University i Cambridge University.

Kosmiczna lina miałaby być przymocowana do powierzchni Księżyca i zwisałaby na dół kończąc się na orbicie geostacjonarnej. Dokument potwierdzający koncepcję windy informuje, że mogłaby być ona zbudowana z istniejących obecnie materiałów, co zwiększa możliwości lotów kosmicznych, a być może nawet budowania osad orbitalnych.

Zamiast pokonywania całej orbity, statek kosmiczny musiałby dotrzeć do punktu końcowego liny, zmniejszając tym koszty związane z wystrzeliwaniem rakiety. Gdy znalazłby się już w próżni kosmicznej, wolnej od ziemskiej grawitacji i ciśnienia atmosferycznego, spotkałby się z liną i zatrząsnął się na zasilanym energią słoneczną promie kosmicznym. Prom poruszałby się wzdłuż wcześniej wspomnianej liny.

Kolej przyszłości

Zephyr Penoyre, absolwent uniwersytetu w Kolumbii stojący za Spaceline, powiedział portalowi "Futurism", że "lina kosmiczna może stać się kawałkiem infrastruktury, podobnie jak wczesna linia kolejowa - przepływ ludzi i zapasów wzdłuż niej jest znacznie prostszy i łatwiejszy niż sama podróż w głęboką przestrzeń."

Kluczowe dla pomysłu Spaceline jest to, że lina nie sięgałaby samej Ziemi, a jedynie orbity geostacjonarnej. Przyciąganie grawitacyjne i prędkość obrotowa Ziemi spowodowałyby pęknięcie kabla przed jego ukończeniem. Ryzyko pęknięcia jest jednak niższe, gdy lina przymocowana jest tylko do Księżyca.

W tym momencie najlepszym materiałem na wykonanie kosmicznej liny byłyby nanorurki węglowe. Jednak na razie nie można ich wykorzystać do budowy czegoś o takiej skali. Jednak naukowcy są pewni, że na Ziemi znajdują się materiały, z którymi będzie to możliwe to zrobienia.

Jeśli kosmiczna winda pewnego dnia się urzeczywistni, będzie można wykorzystać ją, jako środek do budowania stacji badawczych i innych obiektów, które umieści się w punkcie libracyjnym. Jest to miejsce, gdzie pomiędzy dwoma ciałami niebieskimi inny obiekt o pomijalnej masie może pozostać w spoczynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)