Hyperloop w Polsce? Tego chce poseł Piotr "Liroy" Marzec

Hyperloop w Polsce? Tego chce poseł Piotr "Liroy" Marzec

Hyperloop w Polsce? Tego chce poseł Piotr "Liroy" Marzec
Źródło zdjęć: © East News | NurPhoto/REX/Shutterstock
02.02.2017 16:02, aktualizacja: 02.02.2017 16:48

Pół godziny z Krakowa do Gdańska? Dzięki rewolucyjnemu środkowi transportu ma to być możliwe. Piotr “Liroy” Marzec uważa, że Hyperloop to coś, na co Polska powinna postawić. Poseł dodaje, że to rozwiązanie jest również tańsze i bardziej ekologiczne niż obecnie stosowane metody.

Idea Hyperloop, czyli pociągów próżniowych, została zapoczątkowana przez Elona Muska, szefa Tesli i SpaceX. Pomysł zakłada, że wagony z ludźmi i towarami podróżowałyby z prędkością zbliżoną do prędkości karabinowego pocisku, w specjalnych próżniowych tubach. Pomysłem zainteresowali się politycy.

W interpelacji skierowanej do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, której fragmenty opublikował portal Transport Publiczny, “Liroy” pisze:

"Czy może Pan zobowiązać się do uczynienia z budowy Hyperloop priorytetowego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, które pozwoli nadrobić wieloletnie opóźnienia w budowie szybkich dróg oraz remontów sieci kolejowej w Polsce? (...) Budowa nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy nie może polegać na kopiowaniu technologii, które na świecie rozwija się od dwudziestu lat, tylko technologii, których świat będzie używał za dwadzieścia lat. Dlatego nie powinniśmy myśleć o samochodach elektrycznych, tylko autonomicznych. Dlatego też powinniśmy jako państwo wpierać badania i prace nad rozwiązaniami najbardziej innowacyjnymi" - czytamy w interpelacji.

Poseł Kukiz’ 15 zwraca uwagę na to, że Hyperloop to rozwiązanie nie tylko szybsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne, ale też tańsze niż np. samoloty czy szybkie koleje.

“Koszt budowy Hyperloop to zaledwie ¼ kosztu budowy kolei dużych prędkości. Od wielu lat trwa dyskusja o budowie kolei dużych prędkości w Polsce. Tak jak na całym świecie, w takie przedsięwzięcie musiałoby zaangażować się państwo. Dlaczego więc nie zainwestować od razu w rozwiązanie nowocześniejsze i bardziej efektywne ekonomicznie?” - pyta wicepremiera “Liroy”.

Szalone pomysły Elona Muska cieszą się w Polsce dużą popularnością. Niedawno grupa pasjonatów apelowała, by rząd zaproponował Tesli wybudowanie w naszym kraju gigantycznej fabryki GigaFactory. W niej miałyby powstawać samochody elektryczne marki Tesla, banki energii i baterie. Co ciekawe, Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Energii wstępnie popierają ten pomysł:

Czy polski rząd z podobnym entuzjazmem spojrzy na Hyperloop? Zobaczymy. Należy jednak pamiętać, że choć idea robi olbrzymie wrażenie, to budzi też sporo wątpliwości. Problemów do rozwiązania nie brakuje, a skoro tak, to czy w tak ryzykowne przedsięwzięcia rząd powinien być zaangażowany już teraz? Nie da się jednak ukryć, że technologia jest niezwykle ciekawa i możemy cieszyć się z tego, że politykom ona nie umyka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)