Huawei Mobile Services. Co oferują usługi mobilne giganta z Shenzhen?
Huawei to obecnie jedna z najpopularniejszych marek smartfonów w Polsce (ma ponad 10 milionów użytkowników!). Warto więc wiedzieć, że oprócz bardzo dobrego sprzętu, producent oferuje swoim klientom również bardzo rozbudowany ekosystem usług.
Huawei Mobile Services
Co kryje się pod tą nazwą? Mówiąc w skrócie: alternatywny system usług, kompletnie niezależny od Google’a, który oferuje swoim użytkownikom wiele wygodnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest oczywiście konto użytkownika, którego założenie jest pierwszym krokiem do korzystania z ekosystemu chińskiego producenta.
Konto ID Huawei w dużej mierze przypomina konto Google – tak samo możemy zapisać swoje ustawienia dotyczące bazy kontaktów, czy też zainstalowanych na naszym smartfonie aplikacji; zapisać dane potrzebne do płatności online oraz stworzyć kopię zapasową (tzw. backup) naszych danych i zdjęć. Zapis tych wszystkich czynności odbywa się w chmurze Huawei, w której każdy użytkownik z ID Huawei otrzymuje darmowe 5 GB do swojej dyspozycji. Warto o tym pamiętać – backupów nigdy za wiele.
Dodatkowe korzyści
Pierwszą, moim zdaniem najważniejszą, zaletą posiadania ID Huawei jest szybszy dostęp do aktualizacji oprogramowania naszych urządzeń. Zawierają one też poprawki dotyczące bezpieczeństwa, co w czasach, w których najbardziej newralgiczne dane przechowywane są na naszych smartfonach, jest niezwykle ważne.
Kolejną przydatną usługę stanowi dostęp do Huawei Wsparcie, czyli narzędzia do diagnostyki naszego smartfonu bądź tabletu, za pośrednictwem którego możemy awaryjnie porozumieć się z oficjalnym serwisem producenta. Nawet jeśli ta opcja nigdy nie będzie nam potrzebna, w Huawei Wsparcie znajdziemy też całkiem pokaźny zbiór użytecznych porad i trików, które przydadzą się wszystkim chcącym wykorzystać pełnię możliwości swojego urządzenia mobilnego Huawei.
Wiele osób zainteresuje również informacja o tym, że dla użytkowników ID Huawei producent udostępnił o wiele bogatszą kolekcję Motywów, dzięki którym możemy zmieniać wygląd ekranu naszego smartfona (tapety, ikony, animacje Itp.). Repozytorium Motywów w porównaniu z ich preinstalowaną domyślnie liczbą jest ogromne, przez co zaryzykuję stwierdzenie, że każdy będzie w stanie znaleźć w nim coś dla siebie.
Każdy sensowny ekosystem musi mieć też własny sklep z aplikacjami.
Huawei doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego sklep AppGallery jest rozwijany z sensem i do tego w błyskawicznym tempie. Znajdziemy tam wiele lokalizowanych aplikacji dla naszego kraju. W Polsce działa w końcu 10 mln sprzętów Huawei, więc nic dziwnego, że producent dba o to, żeby jego ekosystem był dla nas jak najbardziej przyjazny.
Nawigacja po sklepie z aplikacjami z Huawei jest bardzo intuicyjna. Narzędzia posegregowane są tak samo, według sensownych kategorii, a użytkownik otrzymuje stale aktualizowane rekomendacje na podstawie wykorzystywanych przez siebie aplikacji. Huawei zaznacza również, że każda aplikacja dostępna w AppGallery jest dokładnie analizowana pod kątem bezpieczeństwa – nie ma więc możliwości, że zainstalujemy na naszym smartfonie coś złośliwego.
Materiał powstał przy współpracy z Huawei