HTC One - najnowszy pogromca iPhone'a!

HTC One - najnowszy pogromca iPhone'a!
Źródło zdjęć: © WP.PL

19.02.2013 19:40, aktual.: 20.02.2013 00:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

HTC zaprezentowało światu swój najnowszy i najlepszy telefon.

Spekulacje na temat tego telefonu pojawiały się w sieci już od jakiegoś czasu. Największą niespodzianką miał być zupełnie nowy aparat, wykorzystujący filtr Foveon zamiast stosowanego do tej pory w smartfonach filtru Bayera. Drugą nowością ma być następca HTC Sense, czyli nowa nakładka na Androida 4.2 Jelly Bean. Choć w rozmowach przed prezentacją przedstawiciele HTC zapewniali nas, że wszystkie przecieki były kontrolowane i nie mają nic wspólnego z prawdą, rzeczywistość szybko zweryfikowała te poglądy.

Prawie wszystko się sprawdziło

Tak, jak wskazywały "przecieki", telefon wyposażony jest w ekran o przekątnej 4,7 cala, rozdzielczości Full HD 1080. i współczynniku 468 ppi, czyli więcej niż w iPhonie 5, który ma ekran 326 ppi. Całość ma wymiary 137,4 x 68,2 x 9,3 mm i waży 143 g. Telefon został wykonany w całości z jednego bloku aluminium, dzięki czemu sprawia wrażenie bardzo solidnego, a zaokrąglony tył dodatkowo powoduje, że urządzenie wygodnie leży w dłoni. Ogólnie, jakość wykonania HTC One stoi na bardzo wysokim poziomie. Przednia część telefonu, na wzór urządzeń Apple, pokryta jest w całości odpornym na zarysowania szkłem Gorilla Glass.

Obraz
© Od lewej iPhone 5 oraz HTC One (fot. WP.PL)

Z przodu obudowy umieszczono obiektyw aparatu 2.1 Mpx, a z tyłu zupełnie nowy aparat główny. Zgodnie z "przeciekami", zamiast ilością pikseli, HTC zamierza konkurować technologią - jednak nie nowym filtrem Foveon, a większymi pikselami matrycy. Nowa matryca charakteryzuje się przede wszystkim przepuszczaniem 3-krotnie większej ilości światła niż konkurencyjne rozwiązania. Rzeczywiście HTC One robi jaśniejsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych, ale na prezentacji bardzo ciężko było ocenić reprodukcję kolorów czy sprawdzić jak wykonane fotografie prezentują się na dużym ekranie. Czy nowy aparat HTC jest lepszy od konkurencji, dowiemy się dopiero po jego przetestowaniu.

Wydajne podzespoły

Za wydajność odpowiada 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 600. taktowany częstotliwością 1,7 GHz oraz wsparty 2 GB pamięci RAM DDR2. Nie zabrakło również takich elementów, jak wsparcie Bluetooth 4.0, Wi-Fi czy NFC. HTC One posiada moduł nawigacji satelitarnej, która wykorzystuje zarówno system GPS, jak i rosyjski GLONASS. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch głośników na przedzie telefonu - nad i pod ekranem oraz nowego wzmacniacza. Dane będziemy mogli przechowywać, zależnie od wersji telefonu, we wbudowanej pamięci 32 lub 64 GB. Zastosowana bateria o pojemności 2300 mAh powinna pozwolić na, typowe dla smartfonów, 1-2 dni pracy.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Nowy HTC Sense i HTC Zoe

Sporo nowości czeka na nas również po stronie oprogramowania. HTC One działa w oparciu o system Android 4.2 Jelly Bean, ale z zainstalowaną zupełnie nową nakładką HTC Sense. Interfejs smartfona dużo bardziej przypomina to, co znamy z Windows Phone, niż z klasycznego Androida. Na ekranie głównym znajdziemy strumień wiadomości, prezentowanych za pomocą dużych, atrakcyjnych ilustracji. Trafią tu wpisy naszych znajomych z Twitter i Facebooka, ale przede wszystkim wiadomości, prezentowane z wielu serwisów internetowych dzięki partnerstwu HTC i AoL. Przedstawiciele producenta twierdzą, że podpisano również umowy z lokalnymi dostawcami treści, nie udało nam się jednak uzyskać informacji czy zobaczymy w HTC One polskie artykuły.

Druga bardzo istotna nowość to HTC Zoe. Jest to nowy tryb wykonywania zdjęć, który łączy fotografowanie z nagrywaniem bardzo krótkich, kilkusekundowych filmów. W ten sposób uzyskano efekt ruchomych fotografii, ożywiając nasz album ze zdjęciami. Dodatkowo HTC Zoe automatycznie potrafi przerobić nasze zdjęcia w jeden, atrakcyjny, filmowy zapis, odpowiednio dobierając i łącząc zdjęcia, krótkie filmy i dokłądając pasującą muzykę. Od razu nasuwają się skojarzenia z Instagramem, tyle że HTC poszło o krok dalej w przerabianiu naszych fotografii. Czy to się sprzeda? Ciężko powiedzieć, pewnie będzie to zależeć od tego, jak filmy zmontowane przez HTC Zoe będą odtwarzane na innych urządzeniach i komputerach. Z pewnością jest to jednak ciekawa innowacja. HTC poprawiło również jakość rozmów przez zastosowanie nowego filtra, który w czasie rzeczywistym analizuje dźwięki otoczenia i optymalizuje ścieżkę audio podczas rozmów lub nagrywania filmów.

Nowy HTC One będzie dostępny już od marca, również w Polsce. Co do ceny, plotki przed premierą wspominały o kwocie 300. zł. Przedstawciele HTC wspominają o cenie rzędu 2600 - 2800 zł brutto. Czy HTC One to nowa gwiazda, na tyle jasna by przyćmić nadchodzące premiery z MWC? Przekonamy się już za tydzień.

Z Londynu, Grzegorz Barnik, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)