HP i Microsoft zawiązują sojusz przeciw Oracle'owi

HP i Microsoft zawiązują sojusz przeciw Oracle'owi

HP i Microsoft zawiązują sojusz przeciw Oracle'owi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages/Thinkstock
20.01.2011 11:16, aktualizacja: 20.01.2011 11:56

HP i Microsoft zaprezentowały cztery zestawy typu appliance złożone ze sprzętu HP i oprogramowania Microsoftu. Dzięki odpowiednio dostosowanym komponentom oraz dodatkowym produktom i usługom pozwolą one firmom uprościć własną infrastrukturę IT.

Cel jest taki, by za sprawą fabrycznie skonfigurowanego zestawu sprzętowo-programowego użytkownicy mogli zmniejszyć czas potrzebny na dostosowanie ustawień systemów i osiągnąć większą wydajność. Na przykład dzięki skonfigurowanym przez producenta asystentom przedsiębiorstwa będą mogły już w ciągu godziny oddawać aplikacje do użytku.

Nowe produkty to pierwszy rezultat porozumienia zawartego przez obydwa koncerny w styczniu 201. roku, na mocy którego w ciągu trzech lat planowano przeznaczyć ogółem 250 milionów dolarów na tego rodzaju połączenia sprzętowo-programowe. W pierwszym rzędzie chodzi o zestawy typu appliance dla sektora Business Intelligence. Kieruje się je zarówno do średnich, jak też dużych przedsiębiorstw.

W ciągu trzech lat partnerzy chcą zainwestować 25. milionów dolarów we wspólne projekty, które są jednoznacznie wymierzone przeciwko Oracle'owi. Dyrektor marketingu ds. systemów wieloprocesorowych i serwerów HP John Stewardson oświadczył, że nad systemami bazodanowymi HP współpracuje wprawdzie także z Oracle'em, jednak ten koncern kładzie coraz większy nacisk na architekturę SPARC przejętego producenta serwerów Suna. "A tu mamy coś do powiedzenia" – oznajmił Stewardson. Z kolei dyrektor marketingu Microsoftu Hans Wieser w odniesieniu do roli Oracle'a w segmencie wysokowydajnych systemów bazodanowych stwierdził: "Oczywiście pozyskujemy udziały w rynku, które należą dziś do innych dostawców".

Nowe produkty HP i Microsoftu to: HP Business Decision Appliance, HP Enterprise Data Warehouse Appliance, HP E5000 Messaging System for Microsoft Exchange Server 2010 i HP Database Consolidation Appliance. Pierwsze dwa już są, a Enterprise Data Warehouse Appliance ukazał się w listopadzie ubiegłego roku. Natomiast Messaging System i Business Data Warehouse Appliance są zapowiedziane odpowiednio na marzec i czerwiec tego roku. Business Decision Appliance kosztuje w najtańszym wariancie 2. tysiące euro, do tego dochodzą osobne licencje na microsoftowy system bazodanowy SQL Server 2008
R2 i platformę do pracy grupowej SharePoint 2010. Na takim systemie użytkownicy będą mogli korzystać wspólnie za pośrednictwem SharePointa z analiz danych utworzonych w programie Excel PowerPivot, a administratorzy centralnie sprawdzać i zarządzać informacjami.

Enterprise Data Warehouse Appliance to serwer pamięci masowej mający konkurować z oracle'owskim produktem Exadata. Przedsiębiorstwa muszą wyłożyć nań minimum 1,8 miliona euro, również z osobnymi licencjami na wersję Parallel Data Warehouse SQL Servera 200. R2. To znacznie taniej w porównaniu z podobną ofertą Oracle'a – twierdzi John Stewardson. Większą wydajność Microsoft i HP obiecują sobie po zrównoleglonej architekturze klastra koncentrycznego. Oracle zaś stawia tu na infrastrukturę współdzielonych zasobów dyskowych (Shared Disk), której wydajność pogarsza się w miarę wzrostu obciążenia – usłyszeli dziennikarze podczas telekonferencji.

Messaging Appliance kosztuje od 27 tysięcy euro plus koszt oddzielnej licencji na Exchange Server 2010. Obejmuje ona pamięć na skrzynki pocztowe, centralne archiwum e-maili oraz niezależne od urządzenia końcowego opcje dostępu. Produkt Database Consolidation Appliance, którego ceny na razie nie podano, obydwa koncerny określają jako most dla przedsiębiorstw w kierunku chmury. Łączy on w sobie kilkaset baz danych w środowisku wirtualnym i jest zoptymalizowany pod kątem SQL Servera 2008 R2 lub microsoftowej platformy Hyper-V Cloud.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)