HoloLens czyli super rzecz od Microsoftu

HoloLens czyli super rzecz od Microsoftu

22.01.2015 15:01, aktual.: 22.01.2015 15:40

Choć dzisiejsza konferencja Microsoftu dotyczyła przede wszystkim Windowsa 10, to nie zostanie ona zapamiętana za sprawą kolejnej wersji systemu operacyjnego z Redmond. Wszystko przez HoloLens, gogle Augmented Reality, które łączą w sobie możliwości Kinecta i Google Glass.

Zespół Microsoft Research od dawna zajmuje się projektami, które zacierają granice pomiędzy rzeczywistością, a wirtualnymi obrazami. Najwyraźniej Satya Nadella doszedł do wniosku, że nadszedł wreszcie czas, by doświadczenia te zamienić w prawdziwy produkt. Rezultatem są HoloLens, gogle, które nie tylko wyświetlają użytkownikowi obraz, ale dzięki zestawowi czujników analizują jego trójwymiarowe otoczenie i wyświetlają na nim renderowany przez gogle obraz. Według zapowiedzi Microsoftu, użytkownik będzie mógł wchodzić z nimi w dowolne interakcje, pod warunkiem, że zostaną one wcześniej przewidziane przez programistów. Ważnym elementem naszego otoczenia są dźwięki, dlatego HoloLens wyposażono w system nagłaśniający surround, dzięki czemu użytkownik będzie miał wrażenie, że dźwięki generowane przez wirtualne obiekty dochodzą z ich strony.

Najważniejszą informacją jest jednak to, że HoloLens działać będą w pełni autonomicznie - wyposażone we własny procesor, GPU i system operacyjny gogle nie potrzebują żadnych markerów, połączenia z komputerem czy smartphonem, ani żadnych dodatkowych kamer. Potencjał jest więc ogromny, nie dziwi więc entuzjazm osób, które pracowały nad tym projektem, a które przekonane są o tym, że wraz z HoloLens wkraczamy „w nową erę komputerów”. a same gogle odegrają tak samo ważna rolę jak kiedyś komputery PC.

Takie są możliwości HoloLens:

Choć HoloLens są jeszcze w fazie testów, Microsoft ma nadzieję, że trafią do sklepów mniej więcej w tym samym czasie, co Windows 10. Jednym z elementów tego systemu operacyjnego mają być wszystkie API niezbędne do tego, by tworzyć aplikacje obsługiwane przez Windows holographic, system, jaki obsługuje wirtualne środowisko Microsoftu. Holographic zadziała również z już dostępnymi na rynku goglami, takimi jak Oculus Rift, jednak wszystkie swoje możliwości ujawni dopiero współpracując z goglami HoloLens. Na razie za wcześnie by mówić o cenie urządzenia, ale według tego co ujawnił dziś Satya Nadella, będzie ona w zasięgu „zarówno użytkowników biznesowych jak i klientów indywidualnych”.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Ranking 25 najpopularniejszych haseł 2014 roku

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)