HoloLens czyli super rzecz od Microsoftu
22.01.2015 15:01, aktual.: 22.01.2015 15:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć dzisiejsza konferencja Microsoftu dotyczyła przede wszystkim Windowsa 10, to nie zostanie ona zapamiętana za sprawą kolejnej wersji systemu operacyjnego z Redmond. Wszystko przez HoloLens, gogle Augmented Reality, które łączą w sobie możliwości Kinecta i Google Glass.
Zespół Microsoft Research od dawna zajmuje się projektami, które zacierają granice pomiędzy rzeczywistością, a wirtualnymi obrazami. Najwyraźniej Satya Nadella doszedł do wniosku, że nadszedł wreszcie czas, by doświadczenia te zamienić w prawdziwy produkt. Rezultatem są HoloLens, gogle, które nie tylko wyświetlają użytkownikowi obraz, ale dzięki zestawowi czujników analizują jego trójwymiarowe otoczenie i wyświetlają na nim renderowany przez gogle obraz. Według zapowiedzi Microsoftu, użytkownik będzie mógł wchodzić z nimi w dowolne interakcje, pod warunkiem, że zostaną one wcześniej przewidziane przez programistów. Ważnym elementem naszego otoczenia są dźwięki, dlatego HoloLens wyposażono w system nagłaśniający surround, dzięki czemu użytkownik będzie miał wrażenie, że dźwięki generowane przez wirtualne obiekty dochodzą z ich strony.
Najważniejszą informacją jest jednak to, że HoloLens działać będą w pełni autonomicznie - wyposażone we własny procesor, GPU i system operacyjny gogle nie potrzebują żadnych markerów, połączenia z komputerem czy smartphonem, ani żadnych dodatkowych kamer. Potencjał jest więc ogromny, nie dziwi więc entuzjazm osób, które pracowały nad tym projektem, a które przekonane są o tym, że wraz z HoloLens wkraczamy „w nową erę komputerów”. a same gogle odegrają tak samo ważna rolę jak kiedyś komputery PC.
Takie są możliwości HoloLens:
Choć HoloLens są jeszcze w fazie testów, Microsoft ma nadzieję, że trafią do sklepów mniej więcej w tym samym czasie, co Windows 10. Jednym z elementów tego systemu operacyjnego mają być wszystkie API niezbędne do tego, by tworzyć aplikacje obsługiwane przez Windows holographic, system, jaki obsługuje wirtualne środowisko Microsoftu. Holographic zadziała również z już dostępnymi na rynku goglami, takimi jak Oculus Rift, jednak wszystkie swoje możliwości ujawni dopiero współpracując z goglami HoloLens. Na razie za wcześnie by mówić o cenie urządzenia, ale według tego co ujawnił dziś Satya Nadella, będzie ona w zasięgu „zarówno użytkowników biznesowych jak i klientów indywidualnych”.
Polecamy na stronach Giznet.pl: Ranking 25 najpopularniejszych haseł 2014 roku