Hipopotamy nie pływają, ale potrafią latać. Tak jakby

Hipopotamy są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie
Hipopotamy są uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie
Źródło zdjęć: © Getty Images | David Casado Moreno

05.07.2024 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z najnowszych badań wynika, że hipopotamy są w stanie "latać", choć nie potrafią nawet pływać. Chodzi o sytuację, w której w trakcie biegu wszystkie kończyny hipopotama są w powietrzu.

Hipopotamy nie potrafią pływać, ale prawie potrafią latać. Zamiast pływania zwierzęta te chodzą po dnie rzeki i odbijają się – ich masa i gęstość są bowiem zbyt duże, aby były w stanie pływać. Nagranie, które ukazuje hipopotama w wodzie, zaprezentowało ZOO w Cincinati.

Okazuje się jednak, że hipopotamy dysponują inną, interesującą umiejętnością. Jak czytamy w serwisie IFL Science, z badań wynika, że przy pełnej prędkości biegu, zwierzęta te są w stanie oderwać wszystkie kończyny od podłoża jednocześnie i pozostać w takim stanie przez ok. 15 proc. czasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Pokazujemy na podstawowym nagraniu wideo, że hipopotamy w zasadzie kłusują nawet przy prędkościach bliskich maksymalnych, a przy takiej prędkości faktycznie unoszą się w powietrzu wszystimi nogami" – czytamy na Twitterze Johna R. Hutchinsona.

Hutchinson podkreśla, że istotną rolę w odkryciu odegrał zwykły film opublikowany w serwisie YouTube. "Każdy może wziąć aparat lub obejrzeć film w internecie i dowiedzieć się czegoś o tym, jak poruszają się zwierzęta".

W przypadku badania hipopotamów sprawa nie była łatwa. Mają one bowiem tendencję do przebywania blisko wody, a do tego są to zwierzęta niebezpieczne. Z tego względu trudno było o dobre warunki do prowadzenia obserwacji. Wnioski jednak są interesujące - hipopotamy potrafią oderwać się od ziemi na ok. 0,3 sekundy. Daleko nie polecą, ale jest mało kto spodziewałby się, że tak duże zwierzęta faktycznie przemieszczają się w taki sposób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)