Himalaje. Na Evereście spod lodu "wychodzą" ciała himalaistów

Himalaje. Na Evereście spod lodu "wychodzą" ciała himalaistów

Himalaje. Na Evereście spod lodu "wychodzą" ciała himalaistów
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0 | Wikipedia
Bolesław Breczko
21.03.2019 17:45, aktualizacja: 23.03.2019 16:10

Na najwyższej górze świata pojawił się niecodzienny problem. Ocieplający się klimat powoduje szybsze topnienie lodu, pod którym leżą ciała zmarłych himalaistów. Na Evereście zginęło ok. 300 osób, ciał ok. 200 z nich nigdy nie zniesiono na dół.

- Przez globalne ocieplenie pokrywy lodowe i lodowce zaczynają topnieć - powiedział BBC sherpa Ang Tshering. - Znieśliśmy z góry ciała niektórych himalaistów, którzy zginęli w ostatnich latach. Ale teraz spod lodu wyłażą zwłoki tych, którzy zginęli dawno temu.

Problem dotyczy przede wszystkim nepalskiej strony Everestu. Znoszenie ciał wymaga tam udziału przedstawicieli administracji Nepalu, co powoduje dodatkowe komplikacje.

- Rozwiązanie tego problemu musi być priorytetem zarówno dla władz jak i firm, które tu zarabiają - powiedział Dambar Parajuli prezydent Związku Przewodników Górskich Nepalu. - Jeśli udało się to zrobić po stronie Tybetu, to tak samo powinno udać się po drugiej.

Z relacji sherpów wynika, że całe ciała lub ich fragmenty zaczynają pojawiać się także w okolicach baz. W 2017 dłoń zmarłego himalaisty pojawiła się niedaleko Camp 1. W tym samym roku ciało wyszło spod lodu przy lodospadzie Khumbu - jednym z najtrudniejszych etapów szlaku na Everest. Dłonie i nogi pojawiły się także przy obozie głównym.

Źródło: BBC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)