Naukowcy odkryli sekret himalajskich Szerpów
Szerpowie znani są z wrodzonych zdolności do życia i ciężkiej pracy na wysokościach, na których inni ledwo mogą iść do przodu. Są członkami każdej wyprawy na Everest i nie ma ludzi, którzy lepiej radzą sobie w Himalajach. Naukowcy w końcu poznali ich sekret.
07.09.2018 | aktual.: 07.09.2018 15:43
Eksperyment wykazał, że organizm Szerpów zaczyna pracować w inny sposób na wysokościach powyżej 5000 m n.p.m. Gdy zagęszczenie powietrza spada wraz z wysokością, i do płuc z każdym oddechem dostarczają mniej tlenu, ciała Szerpów wykazują zwiększone możliwości kontroli naczyniowo-nerwowej i średnicy naczyń krwionośnych.
W rezultacie oznacza, to że do komórek w organizmie Szerpów dostaje się więcej tlenu niż w przypadku ludzi z innych regionów. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie, większą wydolność i mniejsze ryzyko zapadnięcia na chorobę wysokościową.
Badanie przeprowadzone na 61 Szerpach i 83 osobach z terenów nizinnych pomoże naukowcom i lekarzom zrozumieć fenomen organizmu górali, a w przyszłości może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób związanych z niedotlenieniem.
Źródło: The Physiologal Society