Naukowcy odkryli sekret himalajskich Szerpów

Naukowcy odkryli sekret himalajskich Szerpów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Bolesław Breczko

07.09.2018 14:23, aktual.: 07.09.2018 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szerpowie znani są z wrodzonych zdolności do życia i ciężkiej pracy na wysokościach, na których inni ledwo mogą iść do przodu. Są członkami każdej wyprawy na Everest i nie ma ludzi, którzy lepiej radzą sobie w Himalajach. Naukowcy w końcu poznali ich sekret.

Eksperyment wykazał, że organizm Szerpów zaczyna pracować w inny sposób na wysokościach powyżej 5000 m n.p.m. Gdy zagęszczenie powietrza spada wraz z wysokością, i do płuc z każdym oddechem dostarczają mniej tlenu, ciała Szerpów wykazują zwiększone możliwości kontroli naczyniowo-nerwowej i średnicy naczyń krwionośnych.

W rezultacie oznacza, to że do komórek w organizmie Szerpów dostaje się więcej tlenu niż w przypadku ludzi z innych regionów. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie, większą wydolność i mniejsze ryzyko zapadnięcia na chorobę wysokościową.

Badanie przeprowadzone na 61 Szerpach i 83 osobach z terenów nizinnych pomoże naukowcom i lekarzom zrozumieć fenomen organizmu górali, a w przyszłości może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób związanych z niedotlenieniem.

Źródło: The Physiologal Society

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)