Harvard buduje "tarczę ochronną" dla Ziemi. Mają plan na zatrzymanie kryzysu klimatycznego

Harvard buduje "tarczę ochronną" dla Ziemi. Mają plan na zatrzymanie kryzysu klimatycznego
Źródło zdjęć: © iStock.com | Nastco
Arkadiusz Stando

07.08.2019 08:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli nie jesteśmy w stanie zatrzymać kryzysu klimatycznego ograniczając ludzkie przyzwyczajenia, pozostaje nam tylko jedno. Ochłodzić Ziemię poprzez zmniejszenie ilości promieni Słonecznych docierających do atmosfery. To ryzykowny plan, ale naukowcy z Harvardu muszą spróbować.

Plany przetestowania techniki ochłodzenia planety poprzez blokowanie światła słonecznego, są o krok bliżej rzeczywistości. Uniwersytet Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts informuje o stworzeniu panelu doradczego. Jego celem będzie przebadanie potencjalnych skutków środowiskowych i geopolitycznych projektu.

Projekt Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx)

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali projekt ochłodzenia Ziemi. Miałby polegać na stworzeniu dodatkowej powłoki tuż ponad chmurami. I nie chodzi tu o żadną monstrualną konstrukcję. Chodzi o uwalnianie cząstek węglanu wapnia ze zdalnie sterowanego balonu, około 20 kilometrów nad Ziemią.

Rolę królika doświadczalnego przypisano już rejonowi południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jednak zanim do tego dojdzie, naukowcy muszą przeanalizować, co właściwie może się stać. Nie można pozwolić na dojście do ewentualnej katastrofy.

Obraz
© Paul Jackman/Nature

Panel doradczy zostanie przeprowadzony pod kierownictwem Louise Bedsworth, dyrektor wykonawczej California Stratategic Growth Council. Pozostałych siedmiu członków rady to znani i szanowani eksperci zajmujący się nauką o Ziemi, środowisku, klimacie ale także w zakresie prawa i polityki.

Natomiast sam projekt SCoPEx będzie prowadzony pod przewodnictwem badacza atmosfery Franka Keutscha oraz fizyka Davida Keitha. Naukowcy będą obserwować zmiany w składzie chemicznym warstwy gazowej około 20 kma nad Ziemią. Wedle wstępnego planu, do górnej części atmosfery mają być wysyłane małe balony stratosferyczne, zawierające około 100 gramów węglanu wapnia.

SCoPEx już w ubiegłym roku zapowiedział gotowość na drugi kwartał 2019 roku. Jednakże bez odpowiedniej analizy badawczej i panelu doradczego nie może zostać uruchomiony. Nikt w historii ludzkości nie próbował jeszcze manipulować promieniami słonecznymi i atmosferą na taką skalę.

Źrodło: Nature

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)