Harvard buduje "tarczę ochronną" dla Ziemi. Mają plan na zatrzymanie kryzysu klimatycznego
Jeśli nie jesteśmy w stanie zatrzymać kryzysu klimatycznego ograniczając ludzkie przyzwyczajenia, pozostaje nam tylko jedno. Ochłodzić Ziemię poprzez zmniejszenie ilości promieni Słonecznych docierających do atmosfery. To ryzykowny plan, ale naukowcy z Harvardu muszą spróbować.
07.08.2019 08:55
Plany przetestowania techniki ochłodzenia planety poprzez blokowanie światła słonecznego, są o krok bliżej rzeczywistości. Uniwersytet Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts informuje o stworzeniu panelu doradczego. Jego celem będzie przebadanie potencjalnych skutków środowiskowych i geopolitycznych projektu.
Projekt Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx)
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali projekt ochłodzenia Ziemi. Miałby polegać na stworzeniu dodatkowej powłoki tuż ponad chmurami. I nie chodzi tu o żadną monstrualną konstrukcję. Chodzi o uwalnianie cząstek węglanu wapnia ze zdalnie sterowanego balonu, około 20 kilometrów nad Ziemią.
Rolę królika doświadczalnego przypisano już rejonowi południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jednak zanim do tego dojdzie, naukowcy muszą przeanalizować, co właściwie może się stać. Nie można pozwolić na dojście do ewentualnej katastrofy.
Panel doradczy zostanie przeprowadzony pod kierownictwem Louise Bedsworth, dyrektor wykonawczej California Stratategic Growth Council. Pozostałych siedmiu członków rady to znani i szanowani eksperci zajmujący się nauką o Ziemi, środowisku, klimacie ale także w zakresie prawa i polityki.
Zobacz także
Natomiast sam projekt SCoPEx będzie prowadzony pod przewodnictwem badacza atmosfery Franka Keutscha oraz fizyka Davida Keitha. Naukowcy będą obserwować zmiany w składzie chemicznym warstwy gazowej około 20 kma nad Ziemią. Wedle wstępnego planu, do górnej części atmosfery mają być wysyłane małe balony stratosferyczne, zawierające około 100 gramów węglanu wapnia.
SCoPEx już w ubiegłym roku zapowiedział gotowość na drugi kwartał 2019 roku. Jednakże bez odpowiedniej analizy badawczej i panelu doradczego nie może zostać uruchomiony. Nikt w historii ludzkości nie próbował jeszcze manipulować promieniami słonecznymi i atmosferą na taką skalę.
Źrodło: Nature