Hantawirus w Chinach. Czy jest groźny? Naukowcy uspokajają
Świat obiegła informacja o mężczyźnie z Chin, który zmarł w autobusie podczas drogi do pracy. Choć początkowo podejrzewano u niego koronawirusa, okazało się, że przyczyna zgonu była zupełnie inna. Naukowcy jednak uspokajają.
25.03.2020 | aktual.: 25.03.2020 15:43
Podczas gdy świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, media informują o zgonach spowodowanych kolejnymi infekcjami. Wiadomość o śmierci obywatela Chin wskutek zarażenia hantawirusem z pewnością wywołała spory niepokój u wielu osób. Naukowcy uspokajają i choć nie kwestionują niebezpieczeństwa ze strony wirusa, zapewniają, że kolejna epidemia nam nie grozi.
W prowincji Junnan w Chinach podczas podróży autobusem zmarł jeden z pasażerów. Jak informują lokalne media, początkowo podejrzewano, że zgon nastąpił wskutek choroby COVID-19. W związku z zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa pozostałym osobom będącym na pokładzie pojazdu, wszyscy zostali poddani testom na obecność koronawirusa. Okazało się, że mężczyzna był zarażony hantawirusem.
Pobierz darmową aplikację: Koronawirus w Polsce
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób zapewnia, że hantawirus nie może być przenoszony z człowieka na człowieka, zatem roznosi się inaczej niz SARS-COV-2. W związku z tym nie powinniśmy się obawiać nowej epidemii.
Hantawirus. Czym jest?
Hantawirus należy do grupy wirusów występujących na całym świecie. Są one rozprzestrzeniane głównie przez gryzonie (szczury, myszy), u których nie wywołują najmniejszych objawów chorobowych - w przeciwieństwie do ludzi, w przypadku których mogą wywołać bardzo poważne dolegliwości.
Człowiek zaraża się hantawirusem poprzez wchłanianie za pomocą nosa, ust lub oczu - śliny i moczu (także jego oparów) chorego szczura lub myszy, jak również wody i pożywienia skażonego wydzielinami gryzoni. Wirus może przedostać się także do ludzkiego organizmu poprzez uszkodzoną skórę, a także ugryzienie zakażonego stworzenia.
Zarażenie hantawirusem grozi przede wszystkim ludziom żyjącym w złych warunkach sanitarnych. Przypadki infekcji częściej notuje się także na wsiach oraz środowiskach leśnych.
- Hantawirusy są obecne na świecie od setek lat, a wywołane nimi infekcje notuje się głównie w Chinach. Rocznie dochodzi tam nawet do 100 tysięcy zarażeń - mówi dr Tania Elliott z Uniwersytetu w Nowym Jorku.
Wśród głównych objawów zarażenia hantawirusem wymienia się przede wszystkim: osłabienie, bóle mięśni gorączkę i zawroty głowy. W kolejnych fazach mogą pojawić się biegunka i bóle brzucha, a także duszności.