Halloween ucztą dla hakerów. "Czujność albo psikus". Uwaga na oszustwa w sieci
Halloween - dzień, który kojarzy nam się głównie z przerażającymi zwyczajami, strojami i dekoracjami. Podczas gdy zwykli ludzie przebierają się za straszne stwory, cyberprzestępcy przebierają się za...zwykłych ludzi. Uwaga na phishing.
31.10.2019 13:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Phishing to nieuczciwe działanie polegające na zbieraniu poufnych informacji w internecie. Cyberprzestępcy aby je uzyskać podszywają się pod godne zaufania osoby lub różnego rodzaju instytucje. Od początku ubiegłego roku próby phishingu wzrosły o 40,9%, a każdego miesiąca powstaje 1,5 miliona nowych stron phishingowych. Idealnym okresem aby wykorzystać naiwność internautów jest Halloween - przestrzegają specjaliści z Check Point Software Technologies.
Poniżej przedstawiamy popularne halloweenowe sztuczki, które stosują cyberprzestępcy w celu wywołania strachu i wyłudzenia naszych danych.
Zobacz także: NASA na Halloween: Upiorna "twarz" w teleskopie Hubble'a [Zdjęcia]NASA na Halloween: Upiorna "twarz" w teleskopie Hubble'a [Zdjęcia]
Fałszywe imprezy halloweenowe. Uwaga na bilety
Imprezy halloweenowe uważane są za jedne z najlepszych w roku. Ludzie podczas jednej nocy mogą stać się zupełnie kimś innym. Chętnie przebierają się za zombie, zjawy, wampiry czy psychopatycznych morderców. Wyjątkowa atmosfera halloweenowa udziela się internautom, jest to zatem świetna okazja dla hakerów, aby tworzyć fałszywe zaproszenia na imprezy.
Cybeprzestępcy reklamują fałszywe wydarzenia w internecie za pośrednictwem portali społecznościowych. Zazwyczaj nie zawierają one istotnych informacji, jak miejsce lub dane kontaktowe organizatorów imprez. Hakerzy używają również podobnych nazw do popularnych wydarzeń.
Zobacz także
Twórcy fałszywych witryn wykorzystają metody phishingowe, aby wyprowadzić nasze dane osobowe (takie jak numer karty kredytowej lub dane konta PayPal), w celu wykorzystania ich w przyszłości. Cyberprzestępcy wysyłają także linki do pobrania biletu, który mogą zawierać złośliwe trojany, umożliwiające hakerom przejęcie systemu użytkownika.
Kostiumy na Halloween? Uważaj - oferta może być fałszywa
Na zakup stroju wampira lub przerażającej wiedźmy wielu z nas czeka do ostatniej chwili. Taka decyzja wiąże się również z atrakcyjnymi zniżkami. Coś co dla nas może wydawać się iście świetną okazją, w rzeczywistości może być okazją dla cyberprzestępców. Nieznane strony mogą stanowić realne ryzyko dla użytkowników. Hakerzy wykorzystują naiwność internautów zachęcając ich do zakupu kostiumu po promocyjnej cenie, dzięki czemu dokonują kradzieży ich danych osobowych.
"Słodkie" oferty
"Wygrałeś pieniądze w loterii Halloween. Kliknij w link by odebrać wygraną" - uważaj, to wcale nie musi być prawda. Wiadomości rozsyłane za pośrednictwem portali społecznościowych w rzeczywistości mogą prowadzić do złośliwej witryny phishingowej. Często możemy otrzymać je od znajomych, którzy wcale o tym nie wiedzą. Za pośrednictwem portali takich jak Facebook o wiele łatwiej wykraść jest nasze dane, ponieważ znane są już nasze imię i nazwisko, lokalizacja, a czasem również numer telefonu.
Oprócz wiadomości phishingowych hakerzy mogą rozsyłać złośliwe oprogramowanie pod przykrywką niewinnych załączników, które rejestrują naciśnięcia klawiszy i hasła, pozostawiając użytkowników całkowicie podatnymi na kradzież całej tożsamości.
Jak bronić się przed oszustwami?
Oto najpopularniejsze sposoby, dzięki którym, nie padniemy ofiarami cyberprzestępców.
- Warto uważać na ceny lub warunki, które brzmią zbyt dobrze. Sprawdzaj dane kontaktowe organizatora imprezy. Dokonaj prostego wyszukiwania online, aby upewnić się, że witryna pasuje do nazwy wydarzenia.
- Płać kartą kredytową. W ten sposób możesz później anulować zakup.
- Poszukaj zabezpieczonych witryn (zaczną się od https, przy czym „s” oznacza ochronę) i upewnij się, że pasek adresu jest zablokowany.
- Przeglądaj opinie i komentarze użytkowników przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów.
W dzisiejszych czasach zachowanie ostrożności w internecie zaleca się każdemu użytkownikowi. Przy odrobinie rozwagi i zdrowego rozsądku, nawet taki dzień jak Halloween nie będzie nam straszny.