NASA na Halloween: Upiorna "twarz" w teleskopie Hubble'a [Zdjęcia]
Widmowe oblicze zdaje się spoglądać na nas z odległości ponad 700 mln lat świetlnych. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił na zdjęciu niezwykły obraz z przestrzeni kosmicznej. Czym jest "upiorna twarz"?
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił moment zderzenia się dwóch galaktyk. Niezwykłe zjawisko ułożyło się na w kształt przypominający przerażającą twarz. Z okazji nadchodzącego Halloween, naukowcy zdecydowali się opublikować zdjęcie.
Na zdjęciu widać zderzenie dwóch galaktyk w systemie Arp-Madore. Jednak to nie niezwykły wygląd zjawiska przyciąga naukowców do badania Arp-Madore. Obie galaktyki są podobnej wielkości, a naukowców fascynuje powolne tempo z jakim dążą do całkowitej kolizji. Tego typu sytuacje obserwuje się w kosmosie bardzo rzadko.
Naukowcy z zespołu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a zauważyli również, że zazwyczaj nie dochodzi w kosmosie do zderzenia dwóch obiektów o podobnej wielkości. Zwykle to mniejszy jest przyciągany przez większy.
Zanim galaktyki się całkowicie połączą minie ok. 100 mln lat (co w perspektywie kosmosu nie jest długim okresem czasu). Po około 1-2 mld lat zniknie również pierścień gazu i pyłu, który dzisiaj układa się w kształt przerażającej "twarzy".
Zobacz też: Badacze z NASA wpatrzeni. To widmo gwałtownego wydarzenia z 1683 roku
Zderzenie się galaktyk jest powszechnym zjawiskiem w kosmosie. Nasza rodzima Droga Mleczna również dąży do kolizji z najbliższą galaktyką - Andromedą. Naukowcy szacują, że do kolizji może dojść za ok. 4 mld lat. W jej wyniku dojdzie do połączenia dwóch obiektów w nową galaktykę o całkowicie innym kształcie.