Trwa ładowanie...
d4cd7il

Lekarze przygotowują dynie na Halloween z pomocą najnowocześniejszych robotów [Wideo]

W szpitalu Atrium Health w Karolinie Północnej, Halloween świętowano wcześniej niż zazwyczaj. Z tej okazji w placówce pojawił się nietypowy pacjent. Był nim lampion z dyni, który wymagał poważnej operacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lampion z dyni w trakcie operacji
Lampion z dyni w trakcie operacji (Youtube.com, Fot: WCNC)
d4cd7il

Chirurdzy z Atrium Health wykorzystują roboty, które pomagają im przeprowadzać dokładniejsze i zarazem mniej inwazyjne zabiegi.

Halloween: Wyjątkowa operacja

Lekarze uznali, że zbliżające się Halloween jest doskonałą okazją do zaprezentowania możliwości robotów szerszej widowni. W tym celu na stół operacyjny "zaprosili" niestandardowego pacjenta. Był nim lampion z dyni. Gadżet bez którego trudno wyobrazić sobie Halloween.

d4cd7il

Halloween'owy pacjent wymagał interwencji chirurgów, ponieważ w jego ciele znajdowały się liczne guzy. Imitowały je nasiona pozostawione we wnętrzu dyni.

Zdaniem Vedra Augenstein'a, chirurga z Atrium Health, roboty są o wiele dokładniejsze, eliminują drżenie rąk w trakcie operacji i pozwalają zszywać rany dużo cieńszymi nićmi (niektóre z nich są tak cienkie, jak ludzki włos).

Roboty pomagają, ale nie zastępują pracy chirurgów

Roboty nadal pracują pod nadzorem chirurgów. Urządzenia naśladują to, co robią ich dłonie. W tym czasie lekarze siedzą przy konsoli zaprojektowanej tak, aby zapobiegać zmęczeniu i niekontrolowanym ruchom rąk, które mogłyby zaburzyć pracę robotów.

Dr Augenstein twierdzi, że zastosowanie robotów pozwala na wykonywanie mniej inwazyjnych operacji. Dzięki temu pacjent unika rozległych ran i długiej rekonwalescencji. Lekarz podkreśla również, że wielu chirurgów uczy się, jak korzystać z robotów na dyniach, a nawet na kurczakach, które odgrywają rolę ich pacjentów.

d4cd7il

Podziel się opinią

Share
d4cd7il
d4cd7il
Więcej tematów