Gwiazda, która przeczy wszystkiemu co, wcześniej wiedzieliśmy. Stała się supernową dwa razy

Gwiazda, która przeczy wszystkiemu co, wcześniej wiedzieliśmy. Stała się supernową dwa razy

Gwiazda, która przeczy wszystkiemu co, wcześniej wiedzieliśmy. Stała się supernową dwa razy
Źródło zdjęć: © (NASA/ESA/STSCI | G. Bacon
Arkadiusz Stando
09.11.2017 11:26

Naukowcy oniemieli. Zaobserwowali już tysiące gwiazd, zamieniających się w supernowe. Każda z nich pozostała w stanie "martwym", bez wyjątku. Teraz wszystko się zmieniło.

Po raz pierwszy w historii astronomowie odkryli gwiazdę, która zmieniła się w supernową dwa razy. Określona potocznie jako "gwiazda zombie", wybuchła co najmniej dwukrotnie w ciągu ostatnich 60 lat. Tym samym wprowadziła w zakłopotanie naukowców. Wiele teorii właśnie straciło sens.

Nieumarła gwiazda otrzymała oznaczenie iPTF14hls. Odkryło ją Palomar Transient Factory we wrześniu 2014 roku. To obserwatorium służące do wykrywania obiektów różniących się jasnością w czasie, czyli takie jak supernowy.

Kiedy zespół naukowców zarejestrował wybuch supernowej, spodziewał się standardowej procedury. Analiza wykazała, że była to supernowa typu II-P, która zgaśnie po około 100 dniach.

Obraz
© LCO

Nie do końca tak się stało. Początkowo, po eksplozji iPTF14hls wyblakł, jednak, gdy minęło kilka miesięcy, gwiazda zaczęła w tajemniczy sposób rozjaśniać się na nowo. W przeciągu trzech lat gwiazda zdawała się rozjaśniać i ciemnieć co najmniej pięć razy.

Obiekt wzbudał coraz więcej podejrzeń naukowców. Przejrzano stare archiwa w poszukiwaniu podobnych odczytów. Odkryli wtedy coś, co jeszcze bardziej ich zaskoczyło. W 1954 roku odnotowano eksplozję supernowej w dokładnie tym samym miejscu. Gwiazda przetrwała ponad 60 lat, aby wybuchnąć na nowo.

Obraz
© POSS/DSS/LCO/S

Porównanie sytuacji z 1954 i 1993 roku

Badacze nie są pewni, co spowodowało dziwne zachowanie gwiazdy. Powstała jednak pewna teoria. Obiekt jest na tyle masywny i gorący, że w jego jądrze powstaje antymateria. Może to powodować ogromną niestabilność i powtarzanie się erupcji na przestrzeni wielu lat.

Zobacz także: Zwierzęta w kosmosie:

Naukowcy wyliczyli, ze przed pierwszą eksplozją gwiazda była większa od naszego Słońca co najmniej ponad 50 razy. Obserwacja gwiazdy będzie trwać, mamy nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym zombie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)