Grzybki halucynogenne na migrenę. Psylocybina może być skuteczniejsza niż konwencjonalne metody

Grzybki halucynogenne na migrenę. Psylocybina może być skuteczniejsza niż konwencjonalne metody

Grzybki halucynogenne
Grzybki halucynogenne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Roger Cremers/Bloomberg
Karolina Modzelewska
20.05.2021 17:16

Psylocybina, która naturalnie występuje w wielu gatunkach grzybów psylocybinowych i jest popularnym psychodelikiem, może pomagać w walce z migreną. Wstępne dowody na to przedstawili eksperci z Yale School of Medicine na łamach czasopisma "Neurotherapeutics".

Naukowcy postanowili zbadać działanie psylocybiny u osób cierpiących na migrenę. Ten organiczny związek chemiczny z grupy tryptamin jest główną substancją, która odpowiada za psychodeliczne działanie tzw. grzybków halucynogennych.

Grzybki psylocybki na migrenę

- Kiedy dowiedziałam się, że pacjenci z pewnymi zaburzeniami bólu głowy zgłaszali trwałą poprawę po zaledwie jednej lub kilku dawkach psylocybiny, lub innych psychodelików, zaczęłam się zastanawiać, czy te leki nie mogą pomóc nam lepiej zrozumieć leżących u podstaw patologii zaburzeń związanych z bólem głowy, jak również służyć jako nowa forma leczenia – tłumaczy Emmanuelle AD Schindler, autorka badania.

Eksperci sprawdzili działanie psychodeliku na niewielkiej grupie osób. Do badania zaproszono 3 kobiety i 3 mężczyzn. Każdy z uczestników eksperymentu skarżył się na częste bóle głowy. W trakcie badania podawano im doustnie placebo i psylocybinę (0,143 mg/kg). Uczestnicy zostali zobligowani do prowadzenia dzienników bólu głowy (zaczynając ich wypełnianie 2 tygodnie przed badaniem). Stan ich zdrowia oraz fizjologiczne i psychologiczne efekty podania psylocybiny były na bieżąco monitorowane.

Badanie miało charakter ślepej próby, co oznacza, że jego uczestnicy nie wiedzieli, czy przyjmują placebo, czy psylocybinę. Dzięki temu naukowcy byli w stanie wyeliminować efekt oczekiwania, który można porównać do tzw. samospełniającej się przepowiedni.

Wyniki badania dowiodły, że psylocybina powodowała zmniejszenie częstotliwości migren. Wnioski wyciągnięto na podstawie grupy osób przyjmujących placebo w ciągu dwóch tygodni po spożyciu tabletki. Pacjenci, którzy ją zażyli, zaobserwowali również redukcję nasilenia bólu głowy oraz zaburzeń czynnościowych towarzyszących migrenie.

Pomimo tego, że wyniki badania są obiecujące, konieczne jest przeprowadzenie dalszych eksperymentów, na co zwracają uwagę sami autorzy. Warto również wspomnieć, że odkrycia są zgodne z wynikami badania z 2015 roku, które również przeprowadziła Schindler i jej współpracownicy. Naukowcy skupili się wówczas na klasterowym bólu głowy i wykazali, że podawanie psylocybiny jest bardziej skuteczne niż konwencjonalne metody leczenia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)