Gry rozwijają mózg lepiej, niż stworzone do tego programy?

Gry rozwijają mózg lepiej, niż stworzone do tego programy?

Gry rozwijają mózg lepiej, niż stworzone do tego programy?
Źródło zdjęć: © chip.pl
05.03.2015 09:57, aktualizacja: 05.03.2015 12:52

Trio naukowców ze Stanowego Uniwersytetu Florydy przeprowadziło bardzo ciekawe badanie. Wynika z niego, że granie w logiczno-zręcznościową grę Portal 2 poprawia nasze zdolności kognitywne lepiej, niż korzystanie z programu Lumosity.

Lumosity to program opracowany z myślą o trenowaniu zdolności kognitywnych. Tak samo jak inne komercyjne rozwiązania, Lumosity powstało zaraz po tym, jak neurobiolodzy odkryli, że nasz mózg jest na tyle plastyczny, że przy pomocy specjalistycznego treningu możemy zwiększyć jego możliwości.

Valerie J. Shute, Matthew Ventura i Fengfeng Ke postanowili porównać skuteczność Lumosity z grą Portal 2, której fanem był jeden z badaczy. W podsumowaniu przeprowadzonego przez siebie badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie Computers and Education, naukowcy podkreślają, że grupa 77 ochotników jest oczywiście była zbyt mała, żeby wyciągać jakieś daleko posunięte wnioski, jednak wyniki eksperymentu są interesujące niezależnie od tego.

Ochotników podzielono na dwie grupy. Zadaniem pierwszej było spędzenie ośmiu godzin na grze w Portal 2, druga w tym czasie ćwiczyła w Lumosity. Zanim wszyscy usiedli do swoich komputerów, dostali testy sprawdzające ich umiejętności rozwiązywania problemów czy orientację przestrzenną. Testy powtórzono po ośmiu godzinach spędzonych na graniu. Grupa, która grała w Portala 2 wykazywała „statystyczną przewagę” w testach za każdym razem.

Co, jak co, ale Portal 2 doskonale potrafi zmusić wyobraźnię przestrzenną do pracy. Szkoda, że mówimy tu o zaledwie jednym, dość małym eksperymencie. Miejmy nadzieję, że już wkrótce ktoś zechce przeprowadzić podobne badanie i będzie mógł sobie pozwolić na o wiele większą skalę.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Mobilny przełom od firmy… Durex

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)