Trwa ładowanie...
d48idje

Groźniejsze niż koronawirus. "Największe zagrożenie w historii ludzkości"

Naukowcy ostrzegają przed superbakteriami, które są uodpornione na działanie antybiotyków. Eksperci są zdania, że lekoodporne bakterie stanowią większe zagrożenie niż COVID-19 i mogą "cofnąć medycynę do wieków ciemnych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakterie
Bakterie (Materiały prasowe)
d48idje

W rozmowie z "The Guardian" dr Paul De Barro, dyrektor badań nad biobezpieczeństwem w australijskiej agencji rządowej opisał trwające ponad 3 lata analizy sytuacji służby zdrowia na wyspach Pacyfiku. Badania międzynarodowego zespołu skupiły się na Fidżi, gdzie odnotowano jeden z najwyższych wskaźników zakażeń bakteryjnych na świecie, mimo że populacja wyspy liczy mniej niż milion osób.

Eksperci zwrócili uwagę na rekordową ilość stosowania środków z rodziny antybiotyków. Są one powszechnie przepisywane zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Jak zauważają naukowcy, tak częste ich przyjmowanie może niestety przynieść bardzo poważne skutki uboczne - zwiększa się bowiem ryzyko rozwoju szczepów bakterii odpornych na działanie leków.

- Wyzwaniem dla krajów i terytoriów wyspiarskich Pacyfiku jest próba ograniczenia stosowania antybiotyków, bez narażania zdrowia pacjentów - informują lekarze. Dr Paul De Barro zwraca jednak uwagę przede wszystkim na niebezpieczeństwo pojawienia się jeszcze większej liczby superbakterii, które będą odporne na leki.

Superbakterie groźniejsze niż koronawirus

- Jeśli myślisz, że COVID-19 jest niebezpieczny, to nie chcesz pojawienia się bakterii lekoodpornych. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że to największe zagrożenie dla zdrowia ludzi w historii. COVID-19 nie jest nawet blisko - powiedział dr Paul De Barro w rozmowie z "The Guardian". Dodał, że może to "cofnąć rozwój medycy do wieków ciemnych".

d48idje

Superbakteria w Polsce. Nie da się jej zwalczyć antybiotykami

Ekspert zwraca również uwagę na to, że antybiotyki są obecnie kluczowe w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. "Bez nich może zabić naprawdę wszystko: zadrapania, poród, operacje, cukrzyca", wyjaśnia.

Odporność na środki przeciwdrobnoustrojowe (antybiotyki) nosi w medycynie nazwę AMR. Jak wynika z raportu WHO opublikowanego w 2016 roku, z jej powodu rocznie umiera co najmniej 700 tys. osób na całym świecie. Zgodnie z szacowaniami ekonomisty Jima O’Niela, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki zapobiegawcze, to do 2050 roku rocznie z powodu infekcji bakteryjnych może umierać nawet 10 mln osób.

d48idje

Superbakterie są tematem badań wielu zespołów naukowców z całego świata. Badacze z angielskiego Exeter starają się ograniczyć konieczność podawania antybiotyków, stosując przeciwko bakteriom światło ultrafioletowe. Z kolei naukowcy ze szwedzkich uniwersytetów w Örebro i Linköping badają działanie plantarycyny - antybakteryjnego peptydu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48idje

Podziel się opinią

Share
d48idje
d48idje
Więcej tematów