Trwa ładowanie...

Grożą nam dwa poważne konflikty światowe? Amerykański ekspert ostrzega

Starcie pomiędzy USA i Chinami może doprowadzić do wybuchu III i IV wojny światowej – twierdzi Robert Farley, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego. W jego ocenie zarzewiem globalnego konfliktu mogą być walki o Tajwan.

Share
Grożą nam dwa poważne konflikty światowe? Amerykański ekspert ostrzega
Źródło: Getty Images, fot: U.S. Navy
d2waqwm

Twierdzenie, że długofalowa rywalizacja wielkich mocarstw musi zakończyć się jednym i  decydującym starciem jest błędne - przekonuje Farley na łamach serwisu 19FortyFive. Jego zdaniem konfrontacja Waszyngtonu z Pekinem zakończy się prawdopodobnie serią kampanii zbrojnych, które mogą przerodzić się w kolejne wojny światowe.

Konflikt na Pacyfiku

Autor analizy ocenił, że niezależnie od wyniku sporu o Tajwan, Chiny mogą nie porzucić planów dotyczących zjednoczenia z wyspą. Jego zdaniem po pierwszym, ostrym i krótkotrwałym konflikcie, Pekin może zawrzeć pokój z Waszyngtonem, a następnie uderzyć ponowie.

"Nawet gdyby Chiny wygrały taki konflikt, fundamentalne kwestie, które dzielą Waszyngton i Pekin, nie znikną" – twierdzi Farley. W ocenie eksperta trudno przewidzieć reakcje krajów azjatyckich na militarny sukces Państwa Środka, ale można założyć, że Wietnam, Japonia i Korea Południowa mogą dążyć w takiej sytuacji do nawiązania bliższej współpracy z armią amerykańską. A to – przekonuje autor materiału – stworzyłoby warunki do kolejnego konfliktu.

d2waqwm

W opinii Farleya "każdy możliwy do wyobrażenia konflikt zbrojny na Zachodnim Pacyfiku byłby katastrofą" nie tylko dla teatrów wojny, ale także dla więzi finansowych i handlowych, które rozwinęły się pomiędzy Azją a Ameryką Północną. Ekspert wyraził nadzieję, że ostatecznie uda się uniknąć takiego ponurego scenariusza.

Bentley na gąsienicach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2waqwm

Podziel się opinią

Share
d2waqwm
d2waqwm
Więcej tematów