Góra lodowa A23a. Arktyczny gigant rozpada się

Góra lodowa A23a to największa dryfująca połać lodu na świecie. Niedawno jednak oderwał się od niej fragment o powierzchni 80 km².

Największa góra lodowa świata ruszyła się po 30 latach
Największa góra lodowa świata ruszyła się po 30 latach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Góra lodowa A23a znana jest z tego, że jest największa na świecie, jednak powoli zaczyna się rozpadać. Agencja France-Presse poinformowala, że od tej gigantycznej bryły oderwał się fragment o powierzchni 80 km².

Lodowiec A23a zyskał uwagę naukowców po raz pierwszy w 1986 roku, kiedy to odłączył się od szelfu lodowego Filchnera-Ronne'a. Przez następne ponad trzydzieści lat pozostawał w mniej więcej w jednej lokalizacji, aż do momentu, kiedy w 2020 roku zaczął się przemieszczać. W 2024 roku góra natrafiła na przeszkodę w postaci kolumny Taylora, jednak w grudniu tego samego roku ponownie skierował się w stronę wyspy Georgia Południowa.

Zagrożenie dla wyspy Georgia Południowa

Góra lodowa A23a, zajmująca powierzchnię 3672 km², stanowi potencjalne zagrożenie dla wyspy Georgia Południowa. W przypadku zderzenia mogłoby to doprowadzić do poważnych skutków dla lokalnego ekosystemu, w tym dla populacji pingwinów i fok. Zespół naukowców z British Antarctic Survey przez cały czas obserwują sytuację, jednak nie mogą jednoznacznie stwierdzić, z jaką prędkością góra będzie ulegać topnieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdjęcia satelitarne oraz analiza danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwalają na monitorowanie góry lodowej A23a. Dzięki tym technologiom naukowcy mogą lepiej zgłębiać dynamikę i zachowanie takich formacji.

Trasa A23a pozostaje niezmienna

Choć A23a traci masę, jej trasa nie uległa zmianie. Naukowcy zaznaczają, że przyszłość góry lodowej zależy od lokalnych prądów morskich. Jeśli A23a zacznie się szybciej rozpadać, zagrożenie dla wyspy może się zmniejszyć. Na razie jednaknadal pozostaje na kursie kolizyjnym.

wiadomościlodowiecgóra lodowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)