Google zablokował kanały Russia Today i Sputnik na YouTubie

Google zablokował kanały Russia Today i Sputnik na YouTubie

YouTube
YouTube
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
01.03.2022 12:17

Kanały Russia Today oraz Sputnik zniknęły z YouTube'a w całej Europie - poinformował Google na Twitterze. Zmiany weszły w życie natychmiastowo i nie określono, na jaki okres. Google deklaruje, że stale obserwuje sytuację na Ukrainie.

Po blokadzie części rosyjskich, propagandowych kanałów w serwisie YouTube jeszcze 26 lutego, Google podjął decyzję o blokadzie w Europie kolejnych dwóch - Russia Today oraz Sputnik. Jak podano na Twitterze, zmiana została wprowadzona w trybie natychmiastowym, ale należy podkreślić, że systemom może chwilę zająć, nim realnie blokada będzie widoczna wszędzie.

Medialnie tę informację udało się potwierdzić już wczoraj, ale oficjalny komunikat Google'a pojawił się dzisiaj. Firma podaje, że stale obserwuje sytuację na Ukrainie i będzie w razie konieczności na bieżąco podejmować kolejne kroki w tej sprawie. Z komunikatu wynika, że blokada dotyczy kanałów związanych z Russia Today oraz Sputnikiem, co może oznaczać, że nie chodzi tylko o dwa źródła filmów.

Usunięcie następnych dwóch ważnych dla Rosji kanałów z YouTube'a to kolejny cios dotyczący mediów. Wczoraj innym działaniem, ale podobnym w efekcie, było zhakowanie strony rosyjskiej agencji TASS przez grupę Anonymous, by poinformować czytelników, że informacje podawane przez oficjalne agencje rosyjskie są propagandą. Na podobnej zasadzie wcześniej zaatakowano między innymi telewizję, by zmienić przekaz na ukraińskie kanały informacyjne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie