Google vs. Komisja Europejska - będzie ugoda?

Google vs. Komisja Europejska - będzie ugoda?
Źródło zdjęć: © flickr/tiseb

26.07.2012 11:11, aktual.: 27.07.2012 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google udzielił wystarczających wyjaśnień KE ws. jej zastrzeżeń, że nadużywa on dominującej pozycji na rynku, by rozważyć z nim ugodę - oświadczył w środę komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia. Nie wykluczył jednak innych dochodzeń KE wobec koncernu.

Komisja Europejska w listopadzie 201. r. wszczęła wobec Google postępowanie antymonopolowe w związku ze skargami konkurentów koncernu, że nadużywa on dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Pod koniec maja br. Almunia zaproponował firmie podjęcie działań naprawczych zamiast kontynuacji formalnego postępowania, które mogłoby się zakończyć karą w wysokości nawet 10 proc. obrotów firmy, co wycenia się na 3,8 mld dolarów.

"Po rozmowach z Google w sprawie naszych zastrzeżeń, firma udzieliła nam wystarczających wyjaśnień, by kontynuować techniczne spotkania w celu zbadania możliwości ugody. Mam nadzieję, że uda się taką ugodę uzyskać" - powiedział komisarz w środę. Wyjaśnił, że w najbliższych miesiącach Google i KE będą pracować nad "technicznym wdrożeniem" uzgodnionych działań naprawczych.

W zastrzeżeniach KE chodziło m.in. o preferencyjne pozycjonowanie przez Google własnych produktów w wynikach wyszukiwań, kopiowanie zawartości stron konkurentów oraz o wyłączne umowy reklamowe z klientami blokujące konkurencję. Skargi do KE złożyło 2. firm, m.in. Microsoft oraz portale turystyczne Expedia i TripAdvisor.

Almunia zastrzegł jednak, że ugoda nie wyklucza innych dochodzeń KE ws. "innych aspektów działalności Google". Wyjaśnił, że ma na myśli usługi dostarczane przez koncern za pomocą aplikacji ASP. Chodzi o program operacyjny Android do urządzeń mobilnych, tj. telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów.

Poprzez ugodę z Google KE che uniknąć ciągnącego się latami sporu, takiego jak np. w przypadku firmy Microsoft, który zakończył się nałożeniem na spółkę rekordowej jak dotąd kary 89. mln euro w 2008 r.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)