Google rozszerza funkcje wyszukiwania

Google rozszerza funkcje wyszukiwania

Google rozszerza funkcje wyszukiwania
13.05.2009 16:19

Podczas odbywającej się co dwa lata imprezy dla mediów Searchology koncern Google zaprezentował wiele nowych funkcji wyszukiwania, które weszły w fazę testów beta. Jak wyjaśnia wiceprezes Marissa Mayer, wszystkie nowe funkcje mają poprawić jakość usług wyszukiwania: "Jesteśmy jeszcze daleko od optimum. Najtrudniejsze jest osiągnięcie ostatnich 10 procent".

Jak wszystko na to wskazuje, nowe pomysły Google'a mają na celu lepsze prezentowanie semantycznych powiązań haseł poszukiwania z wynikami oraz ułatwienie przetwarzania tych wyników. Kiedy w przyszłości po wyszukiwaniu klikniemy nową funkcję Show Options, po lewej stronie pojawi się wiele propozycji dalszego przetwarzania wyników wyszukiwania, dzięki którym można wyświetlać wyniki tylko z danego dnia, miesiąca lub roku albo np. wyłącznie pliki wideo.

Z kolei opcja Timeline wprowadza chronologiczne uporządkowanie wszystkich znalezionych dokumentów, między innymi wyników badań naukowych. Funkcja Wonder Wheel prezentuje tematy powiązane z danym hasłem wyszukiwania w postaci graficznej przypominającej szprychy w kole –. taki sposób wyświetlania wyników przypomina eksperymenty konkurencyjnych wyszukiwarek AltaVista czy Kartoo w późnych latach 90.

Google Squared umożliwia zestawienie ze sobą wyników wyszukiwania w postaci tabelki, która ułatwia porównywanie. Funkcja ma ukazać się jeszcze w tym miesiącu w dziale Google Labs. Rich Snippets dołączają do wyników wyszukiwania metadane, np. recenzje filmowe albo oceny restauracji.

Nowe funkcje da się sprawdzić już teraz. Wystarczy odwiedzić angielską wersję wyszukiwarki i po odnalezieniu w Internecie jakiegokolwiek słowa lub frazy kliknąć odsyłacz Show options umieszczony w lewym górnym rogu tuż pod obrazkiem z logo Google'a.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)