Google i 17 muzeów prezentują Art Project - wirtualne muzeum

Google i 17 muzeów prezentują Art Project - wirtualne muzeum

01.02.2011 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Google poinformowało o rozpoczęciu Art Project. Jest to inicjatywa polegająca na stworzeniu wirtualnego muzeum prezentującego dzieła największych artystów z całego świata. Projekt jest realizowany wspólnie z 17 najbardziej prestiżowymi muzeami i galeriami sztuki na świecie takimi jak National Gallery w Londynie, Muzeum w Pałacu Wersalskim, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy Ermitaż w Petersburgu.

Na stronie www.googleartproject.com znajduje się zbiór ponad tysiąca zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości prezentujących najsłynniejsze dzieła sztuki zgromadzone w muzeach, które wzięły udział w projekcie. W ramach projektu, korzystając z trybu wnętrza technologii Street View, opracowano wirtualne panoramy 360-stopni poszczególnych galerii. Google Art Project umożliwia ludziom z całego świata poznanie historii oraz autorów wielkiego dziedzictwa kulturowego za pomocą jednego kliknięcia myszki.

Każde muzeum, które wzięło udział w Google Art. Project, na wszystkich etapach realizacji dzieliło się swoją wiedzą merytoryczną - od wyboru kolekcji, poprzez określenie optymalnego kąta, pod którym należy uwiecznić dzieło na zdjęciu, aż po dobór informacji opisujących każdy eksponat.

Obraz

W wirtualnym muzeum Google Art Project można zobaczyć wyjątkowo różnorodne dzieła, np. takie jak „Narodziny Wenus”. Boticellego, „No Woman, No Cry” Chrisa Ofiliego, postimpresjonistyczne dzieła Cezanne’a czy ikonografię bizantyjską. W ramach projektu można podziwiać także wyjątkowo bogate wnętrza Wersalu, starożytne egipskie świątynie, jak również zbiór rozrzuconych po całym świecie dzieł sztuki takich artystów, jak Whistler i Rembrandt. Projekt objął łącznie dzieła 486 artystów z całego świata.

W ramach wirtualnego muzeum Google Art Project możliwe jest także wworzenie własnego zbioru dzieł sztuki. Funkcja ta pozwala użytkownikom zapisać wybrane przez niego zdjęcia dowolnych dzieł sztuki ze zbioru ponad tysiąca obrazów i stworzyć własną, spersonalizowaną kolekcję. Do każdego dzieła można dodawać własne komentarze, a następnie udostępnić całą kolekcję znajomym i rodzinie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)