Google Doodle świętuje pierwszy dzień lata 2016

Google Doodle świętuje pierwszy dzień lata 2016

Google Doodle świętuje pierwszy dzień lata 2016
Źródło zdjęć: © Google.com
21.06.2016 12:08, aktualizacja: 22.06.2016 12:12

Dwie krótkie animacje przygotował Nate Swineheart grafik Google Doodle z okazji pierwszego dnia lata. W Polsce ten dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku to prawie 9 godzin.

Dwie krótkie animacje przygotował Nate Swineheart grafik Google Doodle z okazji pierwszego dnia lata. W Polsce ten dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku to prawie 9 godzin.

Mimo tego, że pierwszy dzień lata 201. widnieje w kalendarzu pod datą 22 czerwca, to prawdziwe lato - astronomiczne - rozpoczyna się dzień wcześniej, czyli 21 czerwca. Skąd ta różnica? Otóż tak zwane lato kalendarzowe zaczyna się zawsze tego samego dnia, czyli 22 czerwca. Natomiast lato astronomiczne ma bezpośredni związek z położeniem słońca względem ziemi.

Obraz
© (fot. Google.com)

To właśnie dzięki położeniu naszej gwiazdy mieszkańcy okolic Władysławowa, a dokładniej Jastrzębiej Góry będą mogli cieszyć się promieniami słońca aż 1. godzin i 20 minut. Najkrócej najdłuższy dzień 2016 roku będzie trwał na południu Bieszczad. Wędrówka słońca przez firmament potrwa tam 16 godzin i 13 minut.

Mimo, że każdego dnia noc staje się coraz dłuższa a słońce będzie coraz niżej nad horyzontem, to lato w Polsce będzie trwać, bez zważania na pogodę, do momentu równonocy jesiennej, czyli do 2. września.

W tym roku najkrótsza noc w roku zbiegła się również z najjaśniejszą. Wszystko przez księżyc, który minionej nocy był zaledwie 1. godzin po początku pełni. Podróżował on między południowo-wschodnim, a południowo-zachodnim fragmentem nieba, tuż nad horyzontem. Dzięki temu tarcza naszego naturalnego satelity wydawała się znacznie większa niż zwykle. Taka sytuacja zdarzyła się ostatnio w 1967 r. zaś następny tak wielki księżyc będziemy mogli obejrzeć w 2062 r.

Z tej okazji Google przygotowało dwie krótkie animacje. Na obu widzimy antropomorficzną rodzinę kamieni, które wraz z ganiająca za truskawką wiewiórką mają uczcić pierwszy dzień lata oraz najjaśniejszą noc w roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)