Globalna burza piaskowa na Marsie. Planeta całkowicie zmieniła kolor

Zdjęcia z sond kosmicznych wskazują, że Mars jest zupełnie inny, niż jeszcze przed miesiącem. Czerwona planeta przypomina teraz mleczną czekoladkę. To wszystko za sprawką trwającej od półtora miesiąca burzy piaskowej, rozciągającej się na całą planetę.

Globalna burza piaskowa na Marsie. Planeta całkowicie zmieniła kolor
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

NASA obserwowała Czerwony Glob i tuż przed nadejściem burzy piaskowej rozpoczęto zdjęcia, a następnie skomponowano je w wideo, które pokazuje teraz, jak zmieniła się planeta. Pokrywa z burzy piaskowej mocno wpłynęła barwę.

Zdjęcia zostały wykonane przez urządzenie Mars Color Imager (MARCI), umieszczone na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Maszyna codziennie wykonuje setki zdjęć Czerwonej Planety i przesyła je na Ziemię.

Niestety piękny widok to nie wszystko, co niesie za sobą burza piaskowa. Ten niewielkich rozmiarów pył porusza się po planecie w takich ilościach, że blokuje całkowicie dostęp światła do powierzchni. Tym samym, to on nadaje nowy kolor planecie, odbijając światło inną barwą. Niestety jest to kłopotliwe dla naszego małego przyjaciela - łazika Opportunity. Jest on zasilany całkowicie przez światło słoneczne, tym samym od 12 czerwca nieznane są jego losy.

Globalne burze na Marsie nie są czymś niespotykanym. Co prawda to rzadkie zjawisko, bo zdarza się co około 6-8 lat, ale zawsze dosyć schematycznie. Tym samym pozwala naukowcom z NASA na zrozumienie wzorców pogodowych panujących na Czerwonej Planecie. Globalne burze piaskowe mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Na szczęście, oprócz łazika Opportunity, w sercu burzy piaskowej mamy również Curiosity, który posiada własne zasilanie. Dostarczy nam szczegółowych informacji na temat panujących warunków pogodowych. Trwająca na Marsie burza jest aktualnie najsilniejszą od 2007 roku, więc naukowcy są nią bardzo zainteresowani.

Już niebawem Mars zbliży się do Ziemi na odległośc najbliższą od 15 lat. Zjawisko to jest cykliczne i nazywa się wielką opozycją Marsa. Będzie miało to miejsce już 27 lipca. Tego samego dnia będziemy również świadkami najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia Księżyca, zwanego także "krwawym Księżycem".

nasamarsburza piaskowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)