Trwa ładowanie...
de9petp

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018. "Krwawy Księżyc" będzie najdłuższym zjawiskiem w tym stuleciu

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018 roku będzie najdłuższym w tym stuleciu. W dodatku, będzie to tzw. "krwawy Księżyc". 27 lipca nie zapomnijcie spojrzeć w niebo. To też nie jedyne zjawisko w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Księżyc zaświeci na czerwono
Księżyc zaświeci na czerwono (Getty Images, Fot: Abid Katib / Staff)
de9petp

Krwawy Księżyc pojawi się na najdłuższym zaćmieniem Księżyca tego stulecia. Całe zjawisko będzie można obserwować przez 1 godzinę i 43 minuty.

Na polskim niebie "krwawy Księżyc" będzie widoczny od 21:30, a najlepszym widokiem będą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Zaobserwują również zaćmienie częściowe, które odbędzie się chwilę wcześniej.

Jak do niego dochodzi? Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, nasz naturalny satelita chowa się za naszą planetą. Wtedy światło nie dociera do niego bezpośrednio ze Słońca. Na Księżyc pada wówczas światło załamane przez atmosferę ziemską, i stąd jego barwa. Do podobnego zjawiska dochodzi podczas zachodów Słońca.

de9petp

Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Otóz Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat - 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

de9petp

Podziel się opinią

Share

de9petp

de9petp
Więcej tematów