Gigantyczna kara dla Microsoftu

Gigantyczna kara dla Microsoftu
Źródło zdjęć: © Microsoft

27.02.2008 14:00, aktual.: 27.02.2008 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

889 mln euro kary ma zapłacić Microsoft za to, że zwlekał z przedstawieniem "pełnych i dokładnych"

889 mln euro kary ma zapłacić Microsoft za to, że zwlekał z przedstawieniem "pełnych i dokładnych" informacji o swym oprogramowaniu, tak by twórcy konkurencyjnego oprogramowania mogli zapewnić pełną współpracę ich produktów z oferta giganta z USA - ogłosiła w środę komisja europejska.

Mimo wielokrotnych apeli Microsoft zwlekał z ujawnieniem dokładnych informacji o systemie i żądał wygórowanych stawek za ich udostępnienie, musi więc zapłacić karę - mówiła unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes, ogłaszając decyzję.

Wyraziła nadzieję, że będzie to nauczką dla Microsoftu oraz innych firm, które myślą o podobnym, nielegalnym postępowaniu. Neelie Kroes podkreśliła, że po raz pierwszy w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji ukarano firmę za to, że nie zastosowała się do decyzji Komisji.

Spór amerykańskiego giganta komputerowego z Komisją Europejską trwał kilka lat. Gdy Bruksela nałożyła karę w wysokości 497 milionów euro, Microsoft próbował dochodzić swoich praw przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Jednak bezskutecznie, bo sędziowie orzekli, że złamał unijną zasadę konkurencji. W październiku ubiegłego roku Microsoft zgodził się udostępnić szczegółowe informacje o swym oprogramowaniu, ale Bruksela naliczyła karę za zwłokę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)