Gigantyczna góra lodowa na kursie kolizyjnym z terytorium należącym do Wielkiej Brytanii

Góra lodowa A68a
Góra lodowa A68a
Źródło zdjęć: © NASA, MODIS
Karolina Modzelewska

04.11.2020 09:42, aktual.: 01.03.2022 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy obawiają się, że ogromna góra lodowa A68a o długości 150 km, która oderwała się od szelfu lodowego Larsen C w Antarktyce w 2017 roku, zagraża brytyjskiej wyspie na Oceanie Atlantyckim. Odłamek o praktycznie takich samym rozmiarach jak Georgia Południowa może stanowić zagrożenie dla jej gospodarki i przyrody.

Ogromna góra lodowa A68a ma obecnie 150 km długości i 48 km szerokości. Od momentu jej oderwania się od szelfu lodowego Larsen C w 2017 roku, pokonała około 1400 km, przemierzając obszar znany jako "aleja gór lodowych". Według najnowszych informacji A68a znajduje się 500 km od Georgii Południowej.

Ogromna góra lodowa

- Jest naprawdę ogromna i jest największą górą lodową na Oceanie Południowym - powiedziała dr Sue Cook, glacjolog z Australian Antarctic Program Partnership.

Cook w rozmowie z "The Guardian" przyznała, że góra lodowa podąża szlakiem, który już wcześniej przemierzały podobne obiekty. Jednak jej ostateczny los jest trudny do przewidzenia. Wynika to m.in. z kształtu A68a, ale też prądów wodnych czy zmieniających się wzorców pogodowych. Góra lodowa może się rozpaść lub osiąść na mieliźnie.

A68a na kursie kolizyjnym z Georgią Południową

Średnia grubość dryfującej góry lodowej to 200 metrów. Naukowcy uważają, że to niewiele, dzięki czemu A68a z łatwością może przedostać się w pobliże Georgii Południowej, zanim osiądzie na mieliźnie. Wielu ekspertów obawia się tego scenariusza. Profesor Geraint Tarling z British Antarctic Survey, w rozmowie z BBC powiedział, że jest zaniepokojony potencjalnym wpływem góry lodowej na terytorium należące do Wielkiej Brytanii. Chodzi przede wszystkim o niszczenie miejsc, w którym lądowe drapieżniki mogą żerować oraz szlaków, którymi udają się na polowanie.

Tarling zaznaczył, że ekosystem może się z czasem regenerować, chociaż istnieje ryzyko, że góra lodowa przetrwa w tym obszarze nawet dekadę.

- To miałoby bardzo duże znaczenie nie tylko dla ekosystemu Georgii Południowej, ale także dla jej gospodarki – podkreślił.

Zdaniem ekspertów oderwanie się góry lodowej o wielkości A68a od szelfu lodowego nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak jednak zaznacza Sue Cook - dzieje się to w regionie, w którym zachodzi wiele zmian.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)