Giętkie wyświetlacze wrażliwe na dotyk

Giętkie wyświetlacze wrażliwe na dotyk

Giętkie wyświetlacze wrażliwe na dotyk
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
09.03.2009 15:46, aktualizacja: 09.03.2009 16:31

Amerykańscy uczeni skonstruowali pierwsze wyświetlacze wykonane z papieru elektronicznego, które poza elastycznością charakteryzują się wrażliwością na dotyk. Ich głównym polem zastosowań mają być nowoczesne, ultrawytrzymałe urządzenia przenośne. Wynalazkiem jest już zainteresowana amerykańska armia – informuje magazyn "Technology Review".

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Od kilku lat producenci podejmują próby zbudowania wyświetlaczy przypominających papier i będących w stanie zastąpić standardowe matryce stosowane obecnie w monitorach biurkowych i laptopach. Przykładowo, firma E Ink z amerykańskiego Cambridge opracowała już ekrany używane między innymi w czytnikach e-książek Amazona. W ich przypadku wykorzystywane są specjalne cząstki będące rodzajem elektronicznego tuszu. Giętki wariant takiego urządzenia ma trafić na rynek jeszcze w tym roku: holenderska firma Polymer Vision zdecydowała się sprzedawać czytnik o nazwie Readius, który jest wyposażony w rozwijany wyświetlacz. Nad "dotykowością" matryc tego typu pracuje obecnie ośrodek Flexible Display Center (FDC) przy uniwersytecie stanowym w Arizonie. Kooperantem amerykańskiego centrum jest firma E Ink. Badacze wzięli pod lupę indukcyjne ekrany dotykowe, gdyż są to jedyne tego typu konstrukcje, które podczas
wyginania nie generują pól elektrycznych niekorzystnie wpływających na wyświetlany tekst lub obraz. Ich tylna warstwa jest wykonana ze specjalnego materiału: to odmiana tworzywa sztucznego firmy DuPont, które jest już wykorzystywane do produkcji cienkowarstwowych tranzystorów. Prototypowe urządzenia zostały już poddane rygorystycznym testom wytrzymałościowym, między innymi pod kątem zastosowań bojowych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)