Geminidy nad Polską. Jedna z ostatnich takich okazji w tym roku
Geminidy to rój meteorów widoczny od 4 do 17 grudnia. W tych dniach na niebie zaczynają pojawiać się "spadające gwiazdy", ale maksimum Geminidów przypada w nocy z 13 na 14 grudnia. Wtedy też warto poświęcić kilka chwil na obserwację nocnego nieba, bo nad naszymi głowami może pojawić się nawet 120 meteorytów na godzinę, a Geminidy to jeden z ostatnich rojów meteorów w tym roku.
Geminidy to jeden z najbardziej spektakularnych i regularnych rojów meteorów, które można zaobserwować na nocnym niebie. Swój wyjątkowy urok zawdzięczają zarówno intensywności, jak i różnorodności zjawisk, które oferują miłośnikom astronomii. Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Bliźniąt (Gemini), ponieważ meteory wydają się wybiegać właśnie z tego punktu na niebie, zwanego radiantem.
Geminidy - jeden z ostatnich rojów meteorów w 2024 r.
Geminidy różnią się od wielu innych rojów meteorów swoim źródłem. Zamiast pochodzić z komety, jak większość rojów meteorów, są związane z nietypowym obiektem kosmicznym o nazwie 3200 Phaethon. Phaethon jest klasyfikowany jako planetoida lub kometa skalista i pozostawia po sobie drobne fragmenty materii, które wpadają w atmosferę Ziemi z dużą prędkością, spalając się i tworząc charakterystyczne smugi światła. Prędkość tych meteorów wynosi ok. 35 kilometrów na sekundę, co czyni je stosunkowo wolnymi w porównaniu do innych rojów, dzięki czemu łatwiej je obserwować.
Rój ten jest aktywny każdego roku, zazwyczaj między 4 a 17 grudnia, osiągając swoje maksimum ok. 13–14 grudnia. W czasie szczytu, w idealny do oglądania nocnego nieba warunkach, można zaobserwować nawet do 120 meteorów na godzinę. To sprawia, że Geminidy są jednym z najbardziej obfitych rojów meteorów widocznych z Ziemi. Co więcej, są one jasne, a ich ślady potrafią być kolorowe – od żółtych i zielonych po niebieskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
Geminidy i co dalej?
Geminidy są widoczne na całym świecie, choć najlepsze warunki do ich obserwacji panują na półkuli północnej (oczywiście przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Warto zaznaczyć, że w tym roku ich widoczność może być nieco ograniczona przez zbliżającą się pełnię Księżyca, która przypada na 15 grudnia. Jasny Srebrny Glob sprawi bowiem, że mniejsze meteory będą słabiej widoczne.
Dobra wiadomość jest taka, że Geminidy nie są ostatnim rojem meteorów w 2024 r. Od 17 do 26 grudnia na niebie możemy obserwować Ursydy, czyli rój meteorów związany z kometą 8P/Tuttle. Jego maksimum przypada w nocy z 22 na 23 grudnia.