Geminidy nad Polską. Kiedy oglądać noc "spadających gwiazd"?
Ostatnia noc "spadających gwiazd" w tym roku już jutro. Chociaż Geminidy są widoczne między 4 a 17 grudnia, to w najbliższych dniach będziemy mogli zobaczyć nawet 120-130 meteorytów na godzinę.
Geminidy to rój meteorytów powstały w wyniku rozpadu planetoidy (3200) Phaethon. Został odkryty w 1983 roku i od tego czasu co roku między 4 a 17 grudnia możemy obserwować "spadające gwiazdy" również nad Polską.
Maksimum roju przypada na 13-14 grudnia, a więc warto już jutro wieczorem wyjść na balkon lub wyjrzeć przez okno, by zobaczyć to niezwykłe zjawisko. W tych dniach będzie można bowiem zaobserwować nawet 120-130 meteorytów na godzinę. Poruszając się z prędkością 35 km na sekundę, spalają się w atmosferze zachwycając kolorowym spektaklem.
Jak oglądać Geminidy?
Wszystko wskazuje na to, że pogoda dopisze obserwacjom nocnego nieba, ale jeśli będziemy mieć okazję, warto udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł, dzięki czemu nic nie zakłóci obserwacji gwiazd. W znalezieniu takiego miejsca może też pomóc aplikacja Light Pollution Map.
Radiant Geminidów znajduje się w konstelacji Bliźniąt, nieopodal jej najjaśniejszych gwiazd – Kastora i Polluksa. Rój meteorytów będzie widoczny nad naszym krajem już od godziny 16:30, ale wyraźnie będzie można obserwować go nad horyzontem około 18:00.
W okolicach 1:00-2:00 radiant znajdzie się na wysokości 70 stopni i będzie to idealna okazja do uwiecznienia Geminidów na fotografii. "Spadające gwiazdy" będzie można oglądać aż do świtu.