Geminidy 2019: Ostatni deszcz meteorytów w tym roku. Sprawdź, kiedy oglądać

Geminidy 2019: Ostatni deszcz meteorytów w tym roku. Sprawdź, kiedy oglądać

Geminidy 2019: Ostatni deszcz meteorytów w tym roku. Sprawdź, kiedy oglądać
Źródło zdjęć: © East News | Maciej Witkowski/REPORTER
Karolina Modzelewska
11.12.2019 10:14, aktualizacja: 11.12.2019 10:34

Obserwatorzy zjawisk astronomicznych mają szansę zobaczyć jeden z najlepszych deszczów meteorytów w tym roku. Liczba spadających gwiazd będzie imponująca, dlatego warto poświęcić chwilę na ich podziwianie. Podpowiadamy kiedy i gdzie to zrobić.

Imponujący deszcz meteorytów osiągnie swój szczyt w piątek wieczorem, a niesamowite zjawisko będzie można podziwiać aż do sobotniego poranka.
Spadające meteoryty to Geminidy. Są widoczne od 4 do 17 grudnia, ale największa ich liczba pojawia się na nocnym niebie 13 i 14 grudnia.

Intensywny rój meteorytów

Zdaniem American Meteor Society (AMS) Geminidy 2019 będą wyjątkowe, bo w szczytowym momencie roju możemy zaobserwować nawet 150 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny.

Geminidy są znane nie tylko z imponujących liczb, ale także z wyjątkowo jasnych, wielokolorowych meteorytów. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będą one bardzo dobrze widoczne.

Obserwacje nieba

Według portalu Urania deszcz meteorytów w Polsce możemy oglądać już od godziny 18. Będzie on widoczny niemalże w każdym miejscu kraju, jednak jest to zależne od pogody. Obserwacjom sprzyja korzystna faza Księżyca (pełnia Księżyca przypada na 12 grudnia). Zapowiada się więc bardzo ciekawy astronomiczny tydzień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)