Gearbest: ogromny wyciek danych z chińskiego internetowego sklepu

Gearbest: ogromny wyciek danych z chińskiego internetowego sklepu

Gearbest: ogromny wyciek danych z chińskiego internetowego sklepu
Źródło zdjęć: © Gearbest.com
Adam Bednarek
15.03.2019 11:03, aktualizacja: 15.03.2019 11:39

W Polsce bardziej popularny jest Aliexpress, ale chiński Gearbest to także jeden z największych sklepów internetowych na świecie. Jeżeli robiliście tam zakupy, wasze dane mogły wyciec.

Jak pisze serwis Zaufana Trzecia Strona, powołując się na TechCrunch, w internecie znaleźć można bazę danych klientów chińskiego sklepu Gearbest.

Składa się z takich informacji jak "imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres dostawy, adres IP, data urodzenia, nazwy zakupionych przedmiotów, a także w niektórych przypadkach numer dokumentu tożsamości klienta" - czytamy na ZTS.

Baza już zawiera półtora miliona rekordów. Na tym się nie kończy, bo ciągle dochodzą kolejne informacje na temat klientów chińskiego sklepu.

Czy doszło do ujawnienia haseł? Nie wiadomo. Źródło informujące o wycieku uważa, że w bazie były hasła klientów. Jednak nie mamy pewności, czy były to całe hasła i czy udostępniono zabezpieczenia wszystkich kupujących, którzy znaleźli się w bazie.

Na wszelki wypadek warto zmienić hasło w sklepie, jeśli kiedykolwiek robiliście tam zakupy. I pamiętać o tym, aby nie posiadać takiej samej kombinacji w różnych serwisach. Gdy dochodzi do wycieku haseł, w ręce przestępców wpada klucz, dzięki któremu mogą dostać się do wielu naszych kont. I wyrządzić znacznie większe szkody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)