Trwa ładowanie...
d3xy4ep

Największy wyciek danych w historii. Ukradziono aż 773 miliony maili

Kolejny niechlubny rekord w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W styczniu do internetu trafił gigantyczny spis e-maili, haseł, numerów telefonów i prawdopodobnie ściśle tajnych danych. Niektóre media informują, że ofiarą ataku mogło być nawet FBI.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warto sprawdzić, czy nie dotknęło to nas
Warto sprawdzić, czy nie dotknęło to nas (flickr.com, Fot: Kārlis Dambrāns)
d3xy4ep

Ponad 772 miliony adresów e-mailowych oraz 21 milionów haseł zostało ujawnionych. Trafiły do pliku nazwanego "Collection #1", który udostępniono w sieci. Odkryto go w serwisie Mega, umożliwiającym użytkownikom transfer plików.

Ogromny wyciek został zauważony przez amerykańskiego blogera, Troya Hunta. Jak zaznaczył w swoim wpisie, jest to łącznie 2,692,818,238 rzędów danych, pochodzących z przeróżnych źródeł. Niewykluczone więc, że każdy z nas może być zagrożony. Zalecamy niezwłocznie sprawdzić, czy padliśmy ofiarą wycieku (poradnik niżej), a następnie zmienić wszystkie hasła kont e-mail oraz kont do popularnych serwisów, które korzystają z podobnych danych.

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?

Dane logowania były gromadzone przez lata. Niektóre z nich sięgają nawet roku 2000! Istnieje spora szansa, że część z nas stała się ofiarą wycieku. Jest sposób, żeby to sprawdzić, ale i tak warto zmienić wszystkie hasła. W końcu nazwa "Collection #1" może sugerować, że to jeszcze nie koniec wycieku.

d3xy4ep

Wyciek danych - jak sprawdzić, czy moje hasło wyciekło?

Na stronie pod tym adresem sprawdzicie, czy doszło do wycieku. Wystarczy wpisać adres e-mail. Jeśli zobaczycie "No breach", prawdopodobnie jesteście bezpieczni. W przeciwnym wypadku zobaczycie listę stron i daty, kiedy wasz email znalazł się na liście hackera. Tak jak na obrazku poniżej - jeden z naszych autorów niestety padł ofiarą wycieku, który trafił do listy "Collection #1".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zalecamy wówczas niezwłocznie zmienić hasła i sprawdzić, czy na waszych kontach nie działy się podejrzane rzeczy. Warto przejrzeć skrzynkę "Wysłane", pod kątem maili, które ktoś mógł wysłać w waszym imieniu.

WP Tech
Podziel się

Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym!

d3xy4ep

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3xy4ep

d3xy4ep