Gdzie szukać życia na Marsie? Naukowcy mówią wprost
Podczas gdy łaziki, takie jak Curiosity i Perseverance, przeczesują powierzchnię Marsa w poszukiwaniu śladów pradawnego życia, nowe dowody wskazują, że być może będziemy musieli kopać znacznie głębiej, aby je znaleźć – donosi serwis naukowy Science Alert.
29.06.2022 18:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdaniem autorów badań opublikowanych na łamach Astrobiology, dowodów na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie należy szukać co najmniej na głębokości dwóch metrów. Ma to związek z faktem, że powierzchnia Marsa jest narażona na znacznie większą dawkę promieniowania niż Ziemia. Takie warunki wynikają natomiast z tego, że planeta ma niezwykle rzadką atmosferę oraz nie posiada pola magnetycznego.
Pradawne życie na Marsie?
Badacze wyjaśniają, że promieniowanie docierające do Marsa niszczy aminokwasy. Naukowcy wiedzieli o tym już wcześniej, jednak najnowsze badanie ukazało tempo tego procesu.
"Nasze wyniki sugerują, że aminokwasy są niszczone przez promieniowanie kosmiczne w skałach powierzchniowych i regolicie Marsa w znacznie szybszym tempie, niż sądzono wcześniej" – mówi fizyk Alexander Pavlov z NASA Goddard Space Flight Center.
Promieniowanie kosmiczne jest istotnym problemem dla eksploracji Marsa. Przeciętny człowiek żyjący na Ziemi jest w ciągu roku wystawiony około 0,33 milisiwerta promieniowania kosmicznego, podczas gdy na Marsie może wynosić ponad 250 milisiwertów.
Zdaniem naukowców Mars miał kiedyś pole magnetyczne i znacznie gęstszą atmosferę. Istnieją również dowody, że w przeszłości woda w stanie ciekłym znajdowała się na powierzchni tej planety w postaci oceanów, rzek i jezior. Ta kombinacja cech sugeruje, że Mars mógł nadawać się niegdyś do zamieszkania. Poszlaką wskazującą na taką możliwość jest obecność aminokwasów, które są jednymi z najbardziej podstawowych elementów budulcowych życia.
Aminokwasy mogą się ze sobą łączyć, tworząc białka. Poza Ziemią znaleziono je w skałach kosmicznych, m.in. na asteroidzie Ryugu oraz w atmosferze komety 67P. Ich obecność nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia, ale znalezienie ich na Marsie byłoby kolejną wskazówką sugerującą, że mogło ono tam występować w przeszłości.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski