Gadżety szpiegów KGB na aukcji. Ponad 400 przedmiotów z czasów zimniej wojny
Już wkrótce odbędzie się aukcja, na której można nabyć przedmioty należące do szpiegów KGB. Wśród nich znajdą się m.in. pistolet w kształcie szminki, pluskwa do podsłuchiwania z lat 60., radziecka Enigma czy tzw. bułgarski parasol, w którego końcówce można było ukryć strzykawkę z trucizną.
12.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 08:44
Popularny dom aukcyjny Julien’s Auctions ogłosił nietypową aukcję, która odbędzie się 13 lutego 2021 roku w Beverly Hills. Będzie też transmitowana online. W jej trakcie kolekcjonerzy będą mogli nabyć ponad 400 przedmiotów, które w przeszłości należały m.in. do szpiegów KGB.
Aukcja z przedmiotami szpiegów
Dom aukcyjny przekonuje, że aukcja zatytułowana "The Cold War Relics Auction Featuring The KGB Espionage Museum Collection" to pierwsze na świecie i najbardziej wszechstronne wydarzenie aukcyjne, w ramach którego można zgromadzić i wystawić na aukcji jedne z najrzadszych i najważniejszych artefaktów ze Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Kuby z czasów zimnej wojny.
Przedmioty, które trafią na aukcję, pochodzą głównie z kolekcji Muzeum Szpiegostwa KGB, ale są to również artefakty wykorzystywane w czasie rewolucji kubańskiej pochodzące z innych archiwów. Prezes Julien’s Auctions - Darren Julien przekonuje, że "te wspaniałe obiekty oferują fascynujące spojrzenie na geopolityczne, gospodarcze i kulturowe wstrząsy tamtych czasów, których wpływ jest bardziej niż kiedykolwiek odczuwalny w tym roku wyborczym".
Niezbędne wyposażenie szpiega
Wśród ciekawszych propozycji, które trafią na aukcję, należy wymienić pistolet, przypominający szminkę, urządzenie do podsłuchiwania pokoi hotelowych, radziecką wersję maszyny szyfrującej Enigma (znaną jako Fialka), czy replikę śmiercionośnego parasola, który najprawdopodobniej został wykorzystany do zabójstwa bułgarskiego autora Georgiego Markova.
Uwagę kolekcjonerów mogą przykuć również: torebka wyposażona w kamerę oraz aparat fotograficzny, maszyna używana przez straż graniczną do wykrywania ludzi ukrywających się w pojazdach, niemieckie urządzenie podsłuchowe z II wojny światowej, oryginalne stalowe drzwi z byłego szpitala więziennego KGB, świadectwo z liceum Che Guevary czy list z 1958 roku podpisany przez Fidela Castro, omawiający plany infiltracji stolicy Hawany.