Francja odetnie piratów

23.11.2007 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już wkrótce francuscy internauci, którzy pobierają z Internetu pliki chronione prawem autorskim bez płacenia za nie, będą musieli liczyć się z możliwością odcięcia im dostępu do Internetu - informuje Financial Times. Nad Sekwaną zawarto właśnie szerokie porozumienie ponadbranżowe, przewidujące wprowadzenie takich sankcji.

Porozumienie to jest wynikiem wielotygodniowych negocjacji m.in. pomiędzy wydawcami muzyki i filmów oraz dostawcami usług internetowych. W rozmowach tych uczestniczyli również przedstawiciele instytucji rządowych - warto bowiem wspomnieć, że nowy prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, od dawna zapowiadał zintensyfikowanie działań antypirackich. Celem negocjacji było nie tylko opracowanie nowych metod zwalczania procederu nielegalnego dystrybuowania muzyki, filmów i oprogramowania, ale także zdefiniowanie przyczyn tego zjawiska i przeciwdziałanie im.

Zawarte właśnie porozumienie przewiduje m.in. wprowadzenie zasady trzech przewinień - chodzi o to, że osoby nielegalnie pobierające materiały chronione prawem autorskim z Internetu zostaną dwa razy ostrzeżone o konsekwencjach takiej działalności. Jeśli ostrzeżenie te nie poskutkują, efektem będzie natychmiastowe odcięcie takiego internauty od Sieci ( czasowe lub permanentne ).

Przedstawiciele organizacji i firm zaangażowanych w prace nad porozumieniem zwracają uwagę na fakt, iż nie wnosi ono jedynie nowych sankcji - umowa przewiduje też prowadzenie działań mających ułatwić użytkownikom dostęp do materiałów multimedialnych oraz zwiększyć możliwość dysponowania legalnie nabytymi materiałami ( to właśnie problemy z zakupem niektórych pozycji oraz ograniczenia wynikające z zabezpieczeń DRM są wskazywane przez użytkowników jako główne powody sięgania po pirackie kopie ).

Dlatego też wydawcy muzyki zapowiedzieli stopniowe rezygnowanie z zabezpieczania multimediów systemami DRM ( co pozwoli konsumentom na łatwe odtwarzanie nagrań w dowolnych urządzeniach oraz na wykonywanie kopii na własny użytek ), zaś wydawcy filmów zobowiązali się do przyspieszenia terminu premier filmów na DVD ( obecnie we Francji od momentu premiery kinowej filmu do wydania go na płycie mija przeciętnie 7,5 miesiąca ).

Dziś nowe porozumienie ma zostać oficjalnie ogłoszone przez prezydenta i podpisane przez wszystkich sygnatariuszy - później wprowadzaniem nowych regulacji ma zająć się parlament. Przewiduje się, że pierwsze nowe przepisy zaczną obowiązywać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)